• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Kosze z elementami ładowane są do komory mycia ręcznie z podajnika rolkowego. Detale w koszu są ułożone luzem lub pozycjonowane. Pracownik uruchamia odpowiedni pragram mycia ręcznie z panelu operatora. Czas trwania całego procesu mycia wraz z suszeniem wynosi od 6-12 minut w zależności od programu. Zbiornik mycia i płukania o pojemności odpowiednio 650 i 650 litrów dają możliwość stabilnego przeprowadzenia procesów mycia/pukania zanurzeniowego. W obiegu mycia i płukania jest kontrolowane ciśnienie natrysku wynoszące ok. 4 bary. Po myciu następuje proces suszenia próżniowego.

    Kąpiele: myjąca i płucząca przygotowywane są na bazie alkalicznego środka rozpuszczalnego w wodzie w koncentracji odpowiednio 3% i 0,5·%.


    Fot. 2. Widok na destylarkę cieczy płuczącej

    Systemy regeneracji kąpieli


    Regeneracja cieczy jest przeprowadzana przy jej odpompowaniu z komory do zbiorników poprzez filtry koszowe 0,5 mm. W obiegach mycia i płukania na zasilaniu są zainstalowane stopniowane filtry pełnoprzepływowe (mycie 50 µm i płukanie 10 µm).

    Do regeneracji cieczy myjącej jest wykorzystywany odolejacz grawitacyjny (patent firmy MTM). Odseparowany olej zostaje następnie doprowadzony do utylizacji, a ciecz myjąca wraca do zbiornika mycia.

    Do regeneracji cieczy płuczącej zastosowana została destylarka oraz system Eko-Pack (patent firmy MTM). Dzięki ciągłej destylacji cieczy płuczącej i ogrzewaniu zbiorników powstałą parą zbiornik płukania jest zasilany świeżym, czystym destylatem, a energia wykorzystywana jest wielokrotnie: raz do procesu destylacji, a dwa do ogrzewania kąpieli. Takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rynku.

    Zużycie mediów podczas pracy zostało zminimalizowane, również dzięki zastosowaniu kondensatora oparów. W tym celu został zainstalowany kondensator oparów chłodzony wodą lodową, który ogromną większość oparów skrapla i zawraca do zbiornika w postaci kondensatu. Taki system minimalizuje zużycie świeżej wody oraz chroni pompę próżniową.

    Kompaktowe urządzenia myjące typu ERA są kompletnie izolowane elementami dźwiękochłonnymi co zapewnia poziom hałasu poniżej 78 dB(A). Urządzenia są zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla pracowników obsługi, a także podczas konserwacji i napraw. Znacznie przyczyniają się do tego duże drzwi konserwacyjne oraz luki inspekcyjne.

    Dalsze informacje uzyskają Państwo w Regionalnym Biurze Sprzedaży MTM GmbH.

    tel.: +48 33 81 01 380 lub na naszej stronie internetowej: www.mtm-gmbh.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...