• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Podejmując temat jakości powłok anodowych, zawężę obszar rozważań do jakości powłok anodowych w roztworze kwasu siarkowego. Korzystając z terminologii "powłoki anodowe" będę miała na myśli powłoki anodowe otrzymywane w roztworach kwasu siarkowego.

    Co to jest - jakość powłok anodowych?


    Mimo iż pojęcie jakości powinno wydawać się jednoznaczne, warto podkreślić różnice w interpretacji z punktu widzenia klienta oraz wykonawcy.

    Jakość powłok anodowych to przede wszystkim zadowolenie klienta (zdjęcie 22 - plik Word). Klient-odbiorca szczególny nacisk kładzie na wygląd finalny poanodowanego materiału. Nie skupia się na stosowanej przez wykonawcę technologii czy systemach mocowania. Bardziej interesuje go, by materiał był ładny, dawał gwarancję na okres minimum 15 lat, a usługa wykonania była szybko i tanio. Miałam przyjemność rozmowy z klientem, który poinformował mnie, że na surowe rury aluminiowe instytut dał mu gwarancję 50 lat. Padło więc pytanie "dlaczego na powłokę anodową daje się gwarancję 8, 10 czy 15 lat i jeszcze uzależnia się ją od warunków eksploatacji i środowiska"? Po niemal prawie pół godzinnej rozmowie zażartowałam: "Jeśli ma Pan gwarancję instytutu na 50 lat na rury surowe, proszę dołożyć 8, 10, 15 lat. Razem będzie 58, 60, 65 lat.

    Nawiasem mówiąc, niezbędne jest opracowanie przez wykonawcę dotyczące udzielania gwarancji na powłoki anodowe dla odbiorcy, potrzebny jest tekst jednolity i przejrzysty, z którego mógłby korzystać producent powłok anodowych.

    Wykonawca natomiast, by sprzedać swój wyrób musi spełnić cały szereg wymagań prawnych, technicznych, technologicznych oraz infrastruktury. Ponadto musi przekonać odbiorcę, że wykonywane przez niego powłoki anodowe są najładniejsze, najlepsze, z najdłuższa gwarancją, a na dodatek - najtańsze w Polsce.

    W związku z powyższym przejdę do jakości powłok anodowych, jaką musi osiągnąć producent i do czynników, które są mu niezbędne i obowiązujące.


    Fot. 1

    Obowiązujące są przede wszystkim normy PN-EN 12373.


    Nim jednak przejdę do samej technologii, podczas której anodowanie jest zgodne ze wspomnianą normą, chciałabym wspomnieć o czynnikach, mających duży wpływ na osiągnięcie efektu finalnego, a co za tym idzie satysfakcji naszego odbiorcy i naszej.


    Fot. 2

    Czynniki wpływające na jakość:

  • jakość materiału do anodowania (zdjęcie 1, 2)

  • dodatkowa obróbka wstępna przed procesem anodowania (zdjęcie 3 - szarpana, 4 - szczotkowana)


    Fot. 3

  • szczotkowanie zwykle,

  • szczotkowanie "szarpane" (od niedawna na polskim rynku),

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(35)/2005

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne