• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydarzenia

    ponad rok temu  01.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 3

    Cyfryzacja wywołuje bardzo szybkie zmiany w otoczeniu biznesowym, powodując konieczność dynamicznego i elastycznego reagowania firm w celu utrzymania konkurencyjności na rynku. Cyfrowy biznes rozwija się w sieciowym systemie współpracy, charakteryzując się inną kulturą i sposobem myślenia liderów rynku.

    Z uwagi na duży udział kapitału zagranicznego w polskim przemyśle występuje naturalna tendencja do kopiowania rozwiązań związanych np. z koncepcją Przemysłu 4.0 na wzór gospodarek wysokorozwiniętych. Nawet częściowa fragmentaryzacja cyfrowego rynku wyklucza szansę skoku transformacyjnego.

    Gospodarka oparta o dane

    Polska gospodarka może odnieść ponadprzeciętne korzyści dzięki zwiększonej produktywności i nowym modelom biznesowym. Najkorzystniejsze jest inwestowanie w gospodarkę opartą o dane – takie wnioski płyną z badania zleconego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jak czytamy na stronie Ministerstwa przy odpowiednich regulacjach i inwestycjach w technologie cyfrowe, do 2020 r. wartość rynku danych ma szansę osiągnąć 739 mld euro, co będzie stanowiło 4 proc. PKB Unii Europejskiej.

    Do podobnych konkluzji można dojść zapoznając się z wynikami badań przeprowadzonych w 2018 r. przez firmę analityczną IDC (International Data Corporation).

    Według ekspertów analizujących ten raport do 2021 roku cyfrowa gospodarka będzie generowała już co najmniej 50% światowego PKB. Dzięki cyfryzacji i wdrażaniu nowych technologii, możliwe będzie lepsze profilowanie ofert, firmy będą szybciej podejmowały decyzje o wprowadzaniu nowych produktów czy usług na rynek, będą też sprawniej komunikowały się z biznesowymi partnerami i klientami wykorzystując w tym celu wiele kanałów komunikacji.

    Wyniki badania IDC prowadzą do wniosku, że globalne wydatki przedsiębiorstw na usługi chmury obliczeniowej na świecie do 2021 r. wyniosą ponad 530 mld USD, a 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z wielu serwisów i platform w chmurze. Wdrażanie rozwiązań chmurowych nie jest już tylko kwestią oszczędności czy uzyskiwanej dzięki nim elastyczności – stają się one ważnym źródłem innowacji.

    – W przemyśle produkcyjnym czy logistyce, a nawet sposobie funkcjonowania całych miast analiza bardzo dużych zbiorów danych pozwoli przewidywać potrzeby i zachowania użytkowników oszczędzając czas, energię i inne zasoby. Podniesie produktywność, efektywność i elastyczność w sferze produkcyjnej i usługowej. Te tematy są bliskie idei targów ITM Industry Europe. Trwają intensywne prace nad programem tego wydarzenia. Nie zabraknie tematów, które będą szczególnie przydatne praktykom. Zamierzamy również kontynuować sprawdzone koncepcje jak choćby tematyczne ścieżki zwiedzania. Mogę jednak zapewnić, że w tej edycji uczestników czeka także sporo nowości – przekonuje Anna Lemańska.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...