• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 1(39)/2006

  Aktualności i przegląd rynku

  Urządzenia Lakiernicze

  ponad rok temu  01.01.2006, ~ Administrator   

  System uzdatniania sprężonego powietrza ma kapitalne znaczenie w prawidłowej pracy lakierni lub malarni proszkowej.

  W poprzednim numerze Lakiernictwa Przemysłowego opisałem, jak należy rozpocząć budowę lub rozbudowę instalacji pneumatycznej. Ważnym problemem występującym w procesie malowania jest oczyszczanie sprężonego powietrza z wody, olejów i zanieczyszczeń stałych.

  Zazwyczaj do sprężania powietrza używa się sprężarek smarowanych olejem, które wraz z powietrzem emitują drobiny oleju, które w zbiorniku sprężarki mieszają się z wodą wytrącającą się z powietrza. W wyniku połączenia wody i oleju powstaje bardzo agresywna ciecz nazywana kondensatem. Substancja ta wraz ze sprężonym powietrzem wędruje poprzez instalacje do wszystkich odbiorników, w przypadku narzędzi pneumatycznych, siłowników, rozdzielaczy. Zalepia je i poprzez silne związki chemiczne powoduje przyspieszoną ich korozję. Natomiast w zetknięciu z farbą i powierzchnią malowaną, zanieczyszcza podłoże i farbę, przez co uniemożliwia proces malowania. Oczyszczanie sprężonego powietrza ma na celu eliminację tego niekorzystnego zjawiska. W celu pozbycia się wody z powietrza montujemy za zbiornikiem powietrza osuszacz, w zależności od uzyskania temperatury punktu rosy. Stosujemy osuszacze ziębnicze lub adsorbcyjne (w celu prawidłowego doboru sprzętu polecam kontakt z GUDEPOL).

  2fawowood_big.jpg

  Osuszacze zwane często odwadniaczami poprzez schłodzenie powietrza do punktu rosy, wytrącają z niego wodę i wyrzucają ją poza instalację. Aby wyeliminować cząsteczki olejów i zanieczyszczeń stałych w sprężonym powietrzu, stosujemy separatory mechaniczne i filtry o różnej dokładności oczyszczania. Firma GUDEPOL w oparciu o wiele lat doświadczeń stosuje sprawdzone rozwiązanie. Między zbiornikiem powietrza a sprężarką umieszcza się separator cyklonowy, a przed osuszaczem (również za zbiornikiem) filtr wstępny o dokładności oczyszczania 25 mikronów. Natomiast za osuszaczem – w zależności od potrzeb – grupę filtrów dokładnych (na życzenie klientów z wkładami węglowymi). Przy projektowaniu systemu oczyszczania sprężonego powietrza, warto pamiętać o zainstalowaniu pod zbiornik, do separatora i filtrów automatycznych wyrzutników kondensatu. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala na uzyskanie całkowitej pewności o poprawności pracy całego systemu. Należy również pamiętać, że substancja nazywana kondensatem jest na tyle szkodliwa, że ze względu na ochronę środowiska wymaga stosowania urządzeń pozwalających na separację wody i oleju.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...