• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Źródło wsparcia najważniejszych sektorów społeczno-gospodarczych na lata 2007-2013

    Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 to największy w historii Polski program pomocowy finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Wielkość środków unijnych alokowanych w ramach poszczególnych priorytetów PO IiŚ wynosi niemal 28 mld euro, co stanowi około 42 proc. całości środków polityki spójności.

    Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację programu wyniesie 37,6 mld euro, z czego wkład unijny wynosić będzie 27 913,7 mld euro, zaś wkład krajowy – 9,7 mld euro. Celem programu jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej. Program, zgodnie z Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia (NSRO), zatwierdzonymi 7 maja 2007 r. przez Komisję Europejską, stanowi jeden z programów operacyjnych będących podstawowym narzędziem do osiągnięcia założonych w nich celów przy wykorzystaniu środków Funduszu Spójności – 22 176,4 mln euro (79 proc.) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 5 737,3 mln euro (21%).

    Program ten jako jedyny ze wszystkich programów operacyjnych na lata 2007–2013, jest finansowany z dwóch funduszy unijnych, o których mowa powyżej i tym samym stanowi wyjątek od zasady „jednofunduszowości” programu operacyjnego. Podział środków Unii Europejskiej dostępnych w ramach PO IiŚ pomiędzy poszczególne sektory przedstawia się następująco:

    - środowisko – 4,8 mld euro

    - transport – 19,4 mld euro

    - energetyka – 1,7 mld euro

    - kultura – 490,0 mln euro

    - zdrowie – 350,0 mln euro

    - szkolnictwo wyższe – 500,0 mln euro

    Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 (tzw. Instytucjami Pośredniczącymi) są:

    - Ministerstwo Środowiska (priorytety I-V);

    - Ministerstwo Infrastruktury (priorytety VI-VIII);

    - Ministerstwo Gospodarki (priorytety IX-X);

    - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (priorytet XI);

    - Ministerstwo Zdrowia (priorytet XII);

    - ­Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (priorytet XIII).

    Instytucją Zarządzającą Programem jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego, który wykonuje swoje funkcje przy pomocy Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Instytucja Zarządzająca przekazała realizację części swoich zadań Instytucjom Pośredniczącym, tj. ministrom właściwym.Realizacja programu odbywać się będzie zarówno w trybie pozakonkursowym, jak również konkursowym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...