• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Lakierowanie podzespołów z tworzyw sztucznych – wszystko pod kontrolą

    Lakierowanie plastików wymaga odpowiedniego podejścia. Źle nałożona powłoka powoduje, że detal trzeba spisać na straty, gdyż farby usunąć się już nie da. Dlatego ważne jest w malarni zachowanie czystości oraz zastosowanie specjalistycznych urządzeń, które precyzyjnie przygotują mieszankę farby. Tak też jest w firmie Coko Werk Polska, która jest dostawcą podzespołów z tworzyw sztucznych.

    Ta łódzka firma jest producentem kompletnych podzespołów dla różnych gałęzi przemysłu, przede wszystkim dla sektora AGD. To tu powstają m.in. plastikowe komponenty do pralek, zmywarek i suszarek produkowanych przez koncern Bosch Siemens. Ogromna ilość części z tworzyw sztucznych, wyprodukowanych techniką wtryskową, poddawanych jest dalszemu przetworzeniu, jak np. montażowi podzespołów, lakierowaniu, spienianiu, zgrzewaniu, nadrukowi.




    Coco-Werk jest producentem podzespołów z tworzyw sztucznych do sprzętu AGD.

    - Grupa Coko-Werk jest w stanie wytwarzać artykuły z tworzywa sztucznego, formowane metodą wtrysku, o masie dochodzącej nawet do 20 kg i dysponujemy 80 nowoczesnymi wtryskarkami o sile zwierania do 24 tys. kN – mówi Paweł Murawski, dyrektor Coko-Werk Polska Sp. z o.o. Od dwóch lat z powodzeniem w zakładzie funkcjonuje lakiernia, którą zainstalowała firma Heimer z Niemiec. Urządzenia natryskowe dostarczyły natomiast Kremlin Rexson oraz Sames. Na stanowiskach lakierniczych stosowane są lakiery wodne, jak też lakiery rozpuszczalnikowe.




    Kuchnia lakiernicza.

    System transportu gwarantuje zalecone czasy odparowania, suszenia i stygnięcia lakierowanych artykułów. Za sprawą funkcjonującego zaopatrzenia w farby można stosować wszystkie dostępne w sprzedaży jedno- i dwuskładnikowe lakiery na bazie wody i rozpuszczalnika. Wiodącymi jednak kolorami są odcienie srebra.

    Podstawą w lakierowaniu plastików jest zachowanie czystości. Plastik przyciąga kurz, stąd detale są oczyszczane ładunkami elektrycznymi przy pomocy dejonizatora. To w zupełności wystarczy, gdyż elementy plastikowe, które trafiają do lakierni, nie są zatłuszczone. W kabinie malarskiej pokrywane są przez natrysk, następnie trafiają do strefy odparowania, po czym schną przez ok. 40 min. w piecu w temperaturze 80 st. C. w celu utwardzenia powłoki. Na jednej zmianie może zostać polakierowanych od 300 do 3500 detali, w zależności od ich wymiarów.




    Sercem malarni jest Cyclomix Multi.

    Sercem malarni jest modułowe urządzenie Cyclomix Multi firmy Kremlin Rexson. Ten system pozwala na stosowanie w recepturach mieszania farb lub lakierów dwuskładnikowych do trzech różnych katalizatorów, płukanych w razie konieczności trzema różnymi rozpuszczalnikami i mieszanymi z różnymi farbami bazowymi. - W tym konkretnym przypadku, Cyclomix Multi został wyposażony w dwa niezależne obwody dozująco-mieszające, jeden dla farb wodnych i jeden dla rozpuszczalnikowych. Pozwala to uniknąć wielu kłopotów związanych ze zmianą rodzaju farby i sprawia że zmiana jest szybsza a płukanie obwodów znacznie skuteczniejsze – mówi Piotr Rzepka z firmy Kremlin Rexson. - Takie systemy szczególnie znajdują uznanie użytkowników automatów lakierniczych, gdzie przy dużym zużyciu lakierów dziennie i natrysku kilku ich rodzajów, każdy proces zmiany natryskiwanej warstwy wiąże się z długim etapem przygotowania porcji lakieru.W firmie Coko Werk natrysk następuje przy użyciu pistoletów automatycznych umieszczonych na manipulatorze więc zastosowanie systemu Cyclomix było tutaj ekonomicznie uzasadnione. I doskonale współgra z w pełni zautomatyzowanem cyklem produkcyjnym

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...