• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Specjalna kabina do specjalnych pojazdów



    Firma Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak dysponuje nowoczesną kabiną lakierniczą o kubaturze 250 m sześc. spełniającą wszelkiego rodzaju wymogi ochrony środowiska. Wykonywane są w niej powłoki lakiernicze nadwozi i innych elementów samochodów.



    Ta firma z Bielska-Białej jest jednym z liderów produkcji samochodów pożarniczych w Polsce. Przedsiębiorstwo powstało w 1992 roku i jest firmą rodzinną. W następnych latach zaczęły powstawać pierwsze samodzielne konstrukcje zabudów, które początkowo były montowane na używanych podwoziach samochodów ciężarowych STAR i JELCZ. W 1998 roku firma Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak wykonała pierwsze zabudowy na fabrycznie nowych podwoziach VOLVO i MAN.





    Wcześniej wytworzone nadwozia oraz urządzenia montowane są w halach firmy do specjalnie przygotowanych podwozi samochodowych. – Powstają tutaj konstrukcje o różnym przeznaczeniu uwzględniające najróżniejsze potrzeby każdego z użytkowników – mówi Anna Szczęśniak, dyrektor firmy. - Posiadamy nowoczesny park maszynowy umożliwiający produkcję każdego samochodu pożarniczego uwzględniającego indywidualne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne pozwalające spełnić wszelkie oczekiwania przyszłego użytkownika. Obecna oferta produkowanych przez firmę Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak wyrobów to m.in.: lekkie, średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze; samochody dowodzenia i łączności; samochody operacyjne; samochody ratownictwa wodnego, chemicznego i technicznego. Firma Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak dysponuje nowoczesną kabiną lakierniczą spełniającą wszelkiego rodzaju wymogi ochrony środowiska. Wykonywane są w niej powłoki lakiernicze nadwozi i innych elementów aut. Powłoki można stosować m.in. na takich materiałach jak: blachy aluminiowe, anodowe, ocynkowane stalowe, kompozyty poliestrowe, tworzywa sztuczne. Komora posiada podgrzewacze gazowe i suchą filtrację odciąganego powietrza. Umożliwia ona również wygrzewanie międzyoperacyjne lakierowanych elementów w maksymalnej temperaturze grzania wynoszącej 55 st. C.





    Gabaryty lakierni wynoszą 6 x 11 metrów. Większość sprzętu wykorzystywanego do lakierowania pochodzi z firmy DeVilbiss. Głównie lakierowane są tu poszycia i kabiny samochodów ciężarowych. Wszystkie farby i podkłady pochodzą z firmy Palnal. Jako że dominująca jest produkcja samochodów dla straży pożarnej najwięcej zużywanego jest koloru czerwonego. Minimalna grubość powłoki to 200 µm a na krawędziach 120 µm. Stosowany jest standardowy sposób obróbki powierzchni, czyli matowienie a następnie odtłuszczanie.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ sande 1 11 miesięcy temu Jak się na to zapatrujecie - http://rallycrosscup.pl/a,hmnt... ? A no właśnie. Przy zakupie samochodu trzeba zwracać uwagę na mnóstwo kwestii, bo inaczej łatwo da się wtopić. I nie należy podejmować tematu bez specjalisty.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji