• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Motoryzacja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Lakierowanie tworzywa sztucznego w motoryzacji

    Obserwując najnowsze modele samochodów z pewnością dostrzegamy zmiany ich wyglądu zewnętrznego. Czy podobne zmiany mają miejsce we wnętrzach aut?

    Jak przyciągnąć klienta?


    Aby przyciągnąć nabywców, producenci samochodów starają się zróżnicować swoją ofertę i odróżnić od konkurencji. Karoserie samochodów zyskują na wyrazistości. Choć współczesny nabywca zawsze patrzy się najpierw na wygląd zewnętrzny samochodu, to gdy myśli o komforcie długiej podróży, zaczyna doceniać wygodę, jakość i intymność wnętrza.

    Lakierowane tworzywa sztuczne są wdzięcznym materiałem dla projektantów wnętrz nowych modeli aut. Dzięki łatwości kształtowania formy i mnogości efektów, które można osiągnąć użycie tworzyw malowanych farbami powoduje, że kabiny samochodów zaczynają się odróżniać.

    Nie bez znaczenia jest fakt, iż tworzywa sztuczne, będąc lżejsze od drewna i metali, pozwalają ograniczyć ciężar samochodów i zmniejszyć zużycie paliwa. Powodują również mniej hałasu.

    Wymagania stawiane nowym modelom samochodów - w połączeniu z postępem w technologii tworzyw sztucznych - sprawiają, że każde nowe auto zawiera coraz więcej plastików we wnętrzu. I coraz więcej powłok lakierniczych.

    Tworzywa i farby we wnętrzach samochodów


    Tworzywa sztuczne używane są do produkcji desek rozdzielczych, kierownic, podłokietników, boków drzwi, schowków, pokryw poduszek powietrznych, zagłówków, wskaźników, klamek, półek. Wykorzystuje się w tym celu wiele różnych tworzyw, począwszy od ABS-u, poliuretanów, poliwęglanów, poliamidów, polietylenu i polipropylenu, a skończywszy na tworzywach takich jak PBT czy PPO. Używane są również stopy i mieszanki najrozmaitszych tworzyw.

    Farby pozwalają na nadanie tworzywom unikalnej kolorystyki i efektów specjalnych, wpływając na ostateczny wygląd wnętrza. Jednym z najchętniej wykorzystywanych efektów specjalnych są farby metalizowane, farby z efektem perłowym lub tzw. farba "soft touch", która nadaje tworzywu bardzo specyficzny efekt przyjemnego dotyku.

    Dzięki możliwości wpływania na kolor tworzywa, a tym samym na jego estetykę, projektanci lansują trendy kolorystyczne wnętrz samochodów w sposób bardzo podobny do trendów propagowanych przez projektantów mody. Interesujące jest, iż kolory wypromowane przez projektantów mody często po kilku miesiącach stosowane są do malowania dóbr trwałego użytku. Bardzo często wnętrza luksusowych samochodów robionych w krótszych seriach muszą mieć kolorystykę podkreślającą unikalność modelu. Bez farb efekt wyjątkowości byłby niemożliwy do osiągnięcia.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik