• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(40)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Ważnym etapem przy przygotowaniu receptury farb o działaniu biobójczym jest wybór odpowiedniego środka zagęszczającego. Zagęszczacz wpływa na reologię farby, która determinuje właściwości aplikacyjne farb (m.in. rozlewność i ściekanie). Jest też odpowiedzialny za stabilność wyrobu w czasie składowania. Z uwagi na podatność niektórych dostępnych środków reologicznych na atak biologiczny, przy doborze składu farb o działaniu biobójczym należy typować te zagęszczacze, które wykazują brak wrażliwości na działanie mikroorganizmów. Dobór odpowiedniego składu farby w znaczącym stopniu wpływa na efektywność środka biobójczego zastosowanego do ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Do zabezpieczania powłok przed korozją biologiczną oferowane są związki i kompozycje o różnej budowie i działaniu. Podstawowym zadaniem środków biobójczych jest ochrona powierzchni przed korozją biologiczną – wydłuża ona czas eksploatacji powłok przy zachowaniu ich niezmienionych właściwości. Duża różnorodność mikroorganizmów, różne warunki ich rozwoju oraz stawiane związkom biobójczym wymagania co do toksyczności, trwałości, czasu działania, odporności na temperaturę, światło słoneczne itp. powodują, że istnieje bardzo wiele substancji biobójczych i stale trwają prace nad opracowaniem nowych rozwiązań zapewniających ochronę przed korozją biologiczną. Działanie środków przeciwdziałających powstawaniu i rozwojowi mikroorganizmów polega na powolnej migracji do powierzchni powłoki z głębszych warstw podłoża i oddziaływaniu na mikroorganizmy. Mechanizm tej reakcji zależy od gatunku drobnoustroju, jego sprawności fizjologicznej, warunków środowiskowych oraz rodzaju środka aktywnego.

    Biocydy stosowane w farbach do zabezpieczania powłok muszą spełniać szereg wymagań:

    - rozpuszczalność w wodzie powinna być możliwie najmniejsza, aby uniknąć wymywania środka i przedostawania się go do otoczenia

    - stężenie związku biobójczego powinno być maksymalne na powierzchni chronionej powłoki i w pewnej, minimalnej, od niej odległości

    - MIC (minimalne stężenie inhibitujące) biocydu powinno utrzymywać się na stałym, optymalnym poziomie przez cały czas życia chronionej powłoki.

    - nie mogą być wrażliwe na działanie promieniowania UV/VIS, temperatury, wilgoci itp.

    - powinny być stabilne w szerokim zakresie pH

    - toksyczność dla organizmów wyższych oraz ekotoksyczność powinna być jak najniższa

    - powinny być kompatybilne ze wszystkimi składnikami farb.

    - Ponadto środki biobójcze nie powinny wpływać na takie właściwości farb, jak: schnięcie powłok, barwę/retencję barwy, reologię.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(40)/2006

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne