
Opony, których droga dobiegła końca, są zbierane w celu wykorzystania ich do produkcji farb proszkowych w ramach współpracy nawiązanej między AkzoNobel i holenderską firmą Black Bear.
Certyfikowana czarna sadza Cradle-to-Cradle dostarczana przez Black Bear – uzyskiwana z opon wycofanych z eksploatacji – stosowana jest jako pigment w produktach ekopremium opracowanych przez firmę Powder Coatings należącą do AkzoNobel. Dzięki tej współpracy AkzoNobel nie tylko wykorzystuje sadzę, tradycyjnie otrzymywaną z paliw kopalnych, ale także pomaga rozwiązać globalny problem z odpadami. (Sadza jest głównym i najtańszym źródłem amorficznego węgla, który jest stosowany w przemyśle przy produkcji opon samochodowych).
– Ta współpraca jest doskonałym przykładem tego, jak łańcuch dostaw może przyczynić się do ograniczenia ilości emitowanego dwutlenku węgla – powiedział André Veneman, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju AkzoNobel. – Zachęcamy dostawców do współpracy z nami i wspólnie przyczyniamy się do opracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań produktowych.
– Jesteśmy dumni, że nawiązaliśmy współpracę z AkzoNobel, który jest uznawany za lidera w dziedzinie produkcji farb i lakierów – dodaje Martijn Lopes Cardozo, prezes Black Bear.Farby proszkowe już ze swej z natury są produktem ekologicznym, ponieważ nie zawierają lotnych związków organicznych (LZO) i praktycznie nie wytwarzają żadnych odpadów. Większość produktów dostarczanych za pośrednictwem marki Interpon firmy AkzoNobel również kwalifikuje się do produktów ekopremium.