Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  6 miesięcy temu  02.03.2018, ~ Administrator   

  Zarząd firmy Tikkurila wyznaczył Elisę Markula (ur. 1966, mgr ekonomii) na prezesa i dyrektora generalnego Tikkurila Group. Stanowisko obejmie najpóźniej 12 maja 2018 roku.
  Elisa Markula dołączy do Tikkurila z Paulig Group, gdzie pracuje jako dyrektor w Paulig Group Coffee Business. Ma ona wszechstronne doświadczenie w branży konsumenckiej i towarów markowych.
  – Z przyjemnością powołujemy Elisę Markula na nowego prezesa i dyrektora generalnego Tikkurila, która ma udokumentowane doświadczenie w budowaniu międzynarodowych marek i rozwijaniu działalności na rynkach znaczących dla Tikkurila, pod uwagę wzięto także jej doświadczenie w zakresie transformacji strategicznych oraz wdrażania strategii, które jest bardzo cenne przy podejmowaniu obecnej fazy rozwoju Tikkurila – powiedział Jari Paasikivi z zarządu Tikkurila.

  Tymczasem w minionym roku Tikkurila zanotowała ogromne, kilkudziesięcioprocentowe spadki, jeśli chodzi o zysk ze sprzedaży. Spadł on w stosunku do roku poprzedniego aż o blisko 64%. W związku z tym firma zaczęła wprowadzać program naprawczy, w ramach którego chce zaoszczędzić przynajmniej 30 mln euro. Jednym z jego punktów jest zamknięcie do końca tego roku dwóch fabryk – w Niemczech i Rosji.

  Jukka Havia, tymczasowy dyrektor generalny komentuje:

  – W minionym roku rentowność Tikkurila była szczególnie niska ze względu na wysokie koszty, które spowodowane zostały, z jednej strony, kosztem wdrożenia nowego systemu ERP, a z drugiej strony, znacznym wzrostem kosztu surowca i materiałów opakowaniowych. Na naszą stratę w znacznym stopniu wpłynęło również to, że jedna z kluczowych fabryk, dostarczających nam surowce, została w styczniu zniszczona podczas pożaru, ale także i inne problemy z dostępnością. Wdrożenie systemu ERP spowodowało liczne problemy, które odbiły się w negatywny sposób na naszej działalności, szczególnie w Szwecji. W ubiegłym roku podnieśliśmy ceny w kilku obszarach rynkowych, ale tylko częściowo zrekompensowało to wzrost kosztów. Szacujemy, że dlatego straciliśmy udział w rynku w Szwecji i Finlandii. W Polsce kontynuowaliśmy naszą stałą ścieżkę rozwoju.
  Perspektywy rynkowe na 2018 rok są stosunkowo dobre, choć w ostatnich miesiącach wzrosła niepewność na szwedzkim rynku mieszkaniowym. Oczekuje się wzrostu gospodarczego na naszych kluczowych rynkach a zaufanie konsumentów jest silne. Zidentyfikowane wcześniej problemy z wdrożeniem systemu ERP zostały w większości rozwiązane. Naszym głównym wyzwaniem aktualnie jest to, że szacuje się, że ceny surowców i materiałów opakowaniowych będą w 2018 roku nadal rosły. Aby zrekompensować zwiększone koszty, będziemy nadal podnosić nasze ceny i podejmować kolejne działania mające na celu zwiększenia rentowności. W 2018 roku skupimy się na poprawie rentowności i niezawodności dostaw.

  Elisa Markula

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony