• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(32)/2004

  Aktualności i przegląd rynku

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator   

  Strona 1 z 6

  Od 2005 roku zgodnie z odpowiednimi dyrektywami UE obowiązywać będą w Polsce zaostrzone przepisy dotyczące emisji materiałów lotnych do atmosfery. Chcąc dostosować się do nowych przepisów należy już dzisiaj pomyśleć o zmniejszeniu emisji materiałów lotnych poprzez stosowanie farb o wysokiej zawartości części stałych i niskiej zawartości rozpuszczalników rozcieńczalników.

  Nowym wymaganiom są wstanie sprostać dwie podstawowe rodziny farb (oczywiście rodzajów farb jest znacznie więcej): wodorozcieńczalne i chemoutwardzalne. Tym razem zajmiemy się omówieniem farb i lakierów chemoutwardzalnych - sposobem ich aplikacji, przygotowaniem do użycia oraz kalkulacją inwestycji, jakie należałoby poczynić w celu obniżenia kosztów produkcji.

  Jeśli firma zdecyduje się na farby, lakiery 2-K (np. poliuretany, epoksydy, poliestry, akryle itp.), to musi dokładnie zapoznać się z kartą DTR danego produktu. Szczególną uwagę powinna zwrócić na proporcję mieszania (objętościowa lub wagowa) i tzw. ,,czas życia" - zdolność do wykorzystania mieszaniny do aplikacji. Te parametry są bardzo ważne dla doboru urządzeń do aplikacji. Istotnymi czynnikami jest również czas wiązania (polimeryzacji) i czas, po upływie którego można obrabiać mechanicznie pomalowany wcześniej detal; istotna jest także zawartość części stałych, która po odparowaniu rozpuszczalników i rozcieńczalników pozostanie na detalu.

  Następnym krokiem jest kalkulacja, czy warto zainwestować w urządzenie dozująco-mieszające i w jakiej technologii aplikacji ma ono pracować.

  W ofercie firmy KREMLIN proponujemy kilka technologii aplikacji, które charakteryzują się odmienną ratą naniesienia i wykorzystania medium użytego do aplikacji. Dla użytkownika ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie wyboru danej technologii decyduje on o kosztach produkcji (wykończenia powierzchni).

  Czynnikiem determinującym do podjęcia wyboru, czy warto nabyć urządzenia do aplikacji i mieszania 2-K, jest ilość wykorzystywanej w procesie produkcyjnym farby i lakierów. Z pewnością zakłady, które w praktyce wykorzystują jednorazowo ok. 2,5-7,5 l mieszaniny, i średnia cena nie przekracza 35 PLN, nie mają powodu do inwestowania w tego typu inwestycje, ponieważ jej zwrot trwałby około 2-3 lat. Mogą jedynie zdecydować się na zakup nowoczesnych pistoletów zasilanych grawitacyjnie (kubek górny) lub ciśnieniowo (zbiornik ciśnieniowy lub pompa o bardzo małej hydraulice), o wysokiej sprawności transferu medium na detal.

  Zakłady, których zapotrzebowanie na produkty chemoutwardzalne jest większe niż 200 litrów miesięcznie, powinny zastanowić się i oszacować koszty związane z procesem wykończenia i zabezpieczenia powierzchni.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...