• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Kombinacja powlekania elektrostatycznego z systemem Omega

    Od ponad 37 lat firma Pantherwerke AG w niemieckim Löhne (Nadrenia Północna-Westfalia) produkuje rowery. Wprowadzając nową instalację lakierniczą, przedsiębiorstwo zwiększyło opłacalność oraz poprawiło możliwość sterowania procesem produkcji.

    - W nowej lakierni, przy pracy na jedną zmianę, jesteśmy w stanie polakierować do 4000 części na tydzień - opowiada John Hillson, dyrektor Meister-Fahrzeug GmbH.

    Przedsiębiorstwo należy do spółki holdingowej Panther International GmbH, jest spółką stowarzyszoną („siostrzaną”) z producentem rowerów Pantherwerke AG w Löhne i lakieruje dla niego m.in. ramy, widelce przednie, bagażniki, osłony na łańcuch i inne elementy.

    - Poprzednia lakiernia w tym miejscu pracowała do 1999 roku. Potem starą lakiernię zamknięto i rozbudowano. Przebudowa pomieszczeń stanowiła szczególne wyzwanie - wspomina projektant lakierni Henner Krug. - W starej instalacji można było stosować jedynie lakiery rozpuszczalnikowe. Obecnie, na zmniejszonej powierzchni (wygospodarowano nowy magazyn wysokiego składowania), lakieruje się wyłącznie lakierami wodorozcieńczalnymi. Dodatkowo, wprowadzone zostało lakierowanie proszkowe lakierem bezbarwnym. Wysokość hali ograniczono natomiast do 5,5 m. Firma Afotek z Bad Hersfeld, zajmująca się budowaniem instalacji lakierniczych, której zlecona została dostawa, mimo trudnych warunków przestrzennych wykonała swoją pracę bez zarzutu.

    Ogółem do dyspozycji była powierzchnia o długości około 35 m i szerokości ok. 17 m. W maju 2007r. rozpoczęła się faza planowania a niecały rok później instalacja została oddana do użytku.




    Elementy lakierowane są elektrostatycznie wodorozcieńczalnym lakierem bazowym. Źródło: Redakcja „BL”

    Przygotowanie procesu lakierowania bazuje na danych, które firma Pantherwerke przekazuje Meister-Fahrzeug GmbH z około czterotygodniowym wyprzedzeniem. Części rowerowe, głównie aluminiowe, lakierowane są zgodnie z wewnętrznymi standardami jakościowymi firmy i gotowe dostarczane producentowi. Cały proces lakierowania trwa około 2,5 do 3 dni i obejmuje cztery etapy: gruntowanie, nakładanie warstwy bazowej, maskowanie do dekoracji oraz nałożenie lakieru kryjącego. Lakiernia składa się zasadniczo z następujących części: dwóch w pełni automatycznych kabin do lakierowania ciekłego z systemem Omega, dwóch stanowisk do natryskiwania ręcznego, całkowicie automatycznej kabiny proszkowej oraz dwóch pieców konwekcyjnych.

    Po dostarczeniu części rowerowych do lakierni, trafiają one na podwieszane przenośniki i transportowane są do gruntowania. - Do tego celu stosujemy lakier ciekły na bazie wody i gruntujemy, za wyjątkiem szczególnych partii produkcyjnych, w dwóch kolorach: czarnym i białym - opowiada John Hillson.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(59)/2009

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne