• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Wiedza pomaga w tworzeniu receptur

    Komputerowe dobieranie barw (Computer Colour Matching – CCM) stało się jedną ze standardowych metod zapewniających szybkie i dokładne opracowywanie receptur farb, lakierów, materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych.

    W porównaniu z dobieraniem barw „na oko” wspomaganie instrumentem pomiarowym i komputerem daje lepszą zgodność koloru już w pierwszej próbie, wymaga mniej korekt, pozwala na przewidywanie zjawiska metameryzmu oraz optymalizację kosztu receptury – czyli większą wydajność i znaczne oszczędności. Każdy system CCM składa się z dwóch zasadniczych elementów: spektrofotometru do pomiaru barwy oraz oprogramowania do obliczania receptur. Różnice decydujące o wydajności systemu tkwią w parametrach spektrofotometru, w modelu matematycznym używanym w obliczeniach, w dostępnych funkcjach i przyjazności oprogramowania oraz w nie mniej ważnym doradztwie i wsparciu użytkownika ze strony dostawcy systemu podczas wdrożenia i dalszej pracy.

    771044.jpg

    Stacjonarny, laboratoryjny spektrofotometr CM-3600d zapewnia znakomitą elastyczność dzięki opatentowanym innowacyjnym technologiom optycznym.

    Równa siła wszystkich elementów

    Dokładność dobierania barw zależy nie tylko od algorytmu obliczeń oprogramowania ale też od: precyzji przygotowania próbek kalibracyjnych, odtwarzalności kolorów pomiędzy laboratorium i produkcją, powtarzalnych dostaw surowców i stabilnej technologii produkcji. Użytkownik systemu ma wpływ na technologie i procedury stosowane w produkcji, natomiast wiarygodność pomiarów zależy jedynie od użytego instrumentu. Kluczowymi parametrami spektrofotometru są: długoterminowa powtarzalność wyników, zgodność między różnymi modelami a nawet egzemplarzami. Jest to szczególnie istotne jeśli konieczna jest wymiana informacji o barwie pomiędzy działami, zakładami lub partnerami. Konica Minolta, jeden z wiodących producentów instrumentów do pomiarów świetlnych i kolorymetrycznych, oferuje szeroką gamę przenośnych i laboratoryjnych spektrofotometrów, znanych z niezrównanej wzajemnej zgodności. Co więcej, dają one także pełną wymienność danych pomiędzy różnymi średnicami przysłony pomiarowej: 3, 8 i 25 mm. Ogromną zaletę stanowi fakt, że zgodność urządzeń Konica Minolta jest zapewniona fabrycznie, bez potrzeby dodatkowych regulacji.

    771049.jpg

    Lekki, poręczny, przenośny model CM-2600d to doskonałe narzędzie kontroli produkcji, także wykorzystujące najwyższą technologię Konica Minolta.

    Decyduje moc matematyki

    Najtrudniejszym zagadnieniem w dobieranu barw, niemożliwym do rozwiązania przez standardowe algorytmy obliczeń, jest recepturowanie materiałów nietransparentnych i nie całkowicie kryjących, lecz prześwitujących. W takim przypadku dopasowany musi być nie tylko kolor, ale i stopień krycia próbki. Ma to ogromne znaczenie w produkcji farb i powłok, które muszą zapewniać wystarczające krycie w odpowiednio cienkiej warstwie. Tego celu nie uda się osiągnąć stosując dotychczasowe modele matematyczne oparte na teorii Kubelki-Munka lub na prawie Lamberta-Beera. Model obliczeń musi być bardziej zaawansowany, aby uwzględnić złożone zjawiska absorpcji, rozpraszania i odbicia zachodzące w prześwitujących powłokach nanoszonych na białe lub zabarwione podłoże.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(61)/2009

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne