• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 5(61)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Kolorymetria

  ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

  Strona 1 z 4

  Wiedza pomaga w tworzeniu receptur

  Komputerowe dobieranie barw (Computer Colour Matching – CCM) stało się jedną ze standardowych metod zapewniających szybkie i dokładne opracowywanie receptur farb, lakierów, materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych.

  W porównaniu z dobieraniem barw „na oko” wspomaganie instrumentem pomiarowym i komputerem daje lepszą zgodność koloru już w pierwszej próbie, wymaga mniej korekt, pozwala na przewidywanie zjawiska metameryzmu oraz optymalizację kosztu receptury – czyli większą wydajność i znaczne oszczędności. Każdy system CCM składa się z dwóch zasadniczych elementów: spektrofotometru do pomiaru barwy oraz oprogramowania do obliczania receptur. Różnice decydujące o wydajności systemu tkwią w parametrach spektrofotometru, w modelu matematycznym używanym w obliczeniach, w dostępnych funkcjach i przyjazności oprogramowania oraz w nie mniej ważnym doradztwie i wsparciu użytkownika ze strony dostawcy systemu podczas wdrożenia i dalszej pracy.

  771044.jpg

  Stacjonarny, laboratoryjny spektrofotometr CM-3600d zapewnia znakomitą elastyczność dzięki opatentowanym innowacyjnym technologiom optycznym.

  Równa siła wszystkich elementów

  Dokładność dobierania barw zależy nie tylko od algorytmu obliczeń oprogramowania ale też od: precyzji przygotowania próbek kalibracyjnych, odtwarzalności kolorów pomiędzy laboratorium i produkcją, powtarzalnych dostaw surowców i stabilnej technologii produkcji. Użytkownik systemu ma wpływ na technologie i procedury stosowane w produkcji, natomiast wiarygodność pomiarów zależy jedynie od użytego instrumentu. Kluczowymi parametrami spektrofotometru są: długoterminowa powtarzalność wyników, zgodność między różnymi modelami a nawet egzemplarzami. Jest to szczególnie istotne jeśli konieczna jest wymiana informacji o barwie pomiędzy działami, zakładami lub partnerami. Konica Minolta, jeden z wiodących producentów instrumentów do pomiarów świetlnych i kolorymetrycznych, oferuje szeroką gamę przenośnych i laboratoryjnych spektrofotometrów, znanych z niezrównanej wzajemnej zgodności. Co więcej, dają one także pełną wymienność danych pomiędzy różnymi średnicami przysłony pomiarowej: 3, 8 i 25 mm. Ogromną zaletę stanowi fakt, że zgodność urządzeń Konica Minolta jest zapewniona fabrycznie, bez potrzeby dodatkowych regulacji.

  771049.jpg

  Lekki, poręczny, przenośny model CM-2600d to doskonałe narzędzie kontroli produkcji, także wykorzystujące najwyższą technologię Konica Minolta.

  Decyduje moc matematyki

  Najtrudniejszym zagadnieniem w dobieranu barw, niemożliwym do rozwiązania przez standardowe algorytmy obliczeń, jest recepturowanie materiałów nietransparentnych i nie całkowicie kryjących, lecz prześwitujących. W takim przypadku dopasowany musi być nie tylko kolor, ale i stopień krycia próbki. Ma to ogromne znaczenie w produkcji farb i powłok, które muszą zapewniać wystarczające krycie w odpowiednio cienkiej warstwie. Tego celu nie uda się osiągnąć stosując dotychczasowe modele matematyczne oparte na teorii Kubelki-Munka lub na prawie Lamberta-Beera. Model obliczeń musi być bardziej zaawansowany, aby uwzględnić złożone zjawiska absorpcji, rozpraszania i odbicia zachodzące w prześwitujących powłokach nanoszonych na białe lub zabarwione podłoże.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...