• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Zautomatyzowanie linii obróbki powierzchni zwiększyło wydajność produkcji



    Firma TPS ze Strzelina jest znanym producentem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej, specjalizującym się w produkcji systemów instalacyjnych przeznaczonych do obiektów przemysłowych, jak i budownictwa. Charakterystyczne stelaże do zabudowy podtynkowej koloru czerwonego znane są w wielu krajach na całym świecie. W maju tego roku firma uruchomiła zupełnie nową automatyczną lakiernię.



    Obecnie TPS zaopatruje w swoje wyroby m.in. Litwę, Rosję, Ukrainę, Niemcy, Czechy, Węgry, Skandynawię, Austrię, Francję, Anglię, Włochy, Hiszpanię, a poprzez firmę w Niemczech: Dubaj, Izrael, Indie i inne kraje - 85 proc. wyrobów trafia na eksport. Jednym z ciekawych wyzwań, jakim musiało to przedsiębiorstwo sprostać, jest m.in. wykonanie produktu pod zabudowę 12-piętrową, co wymagało innowacyjnych rozwiązań technicznych. Firma wykonała także na przykład zabudowy WC na jednym z austriackich stadionów na Euro 2008, czy do 300-letniego b­­udynku w Wolfsburgu, gdzie musiano zastosować specjalne techniki 44 ­­montażu.





    Pokrywanie detali farbą proszkową.





    Panel sterujący linią. Od lewej Jacek Czaplicki z Firmy Inżynierskiej JACEK oraz Stanisław Swatek, szef produkcji w TPS.





    System transportu wraz z kabiną lakierniczą.





    Hala montażu.



    Rosnący popyt na produkty narodził potrzebę zmodernizowania linii obróbki powierzchni w fabryce w Strzelinie. Firma TPS przeszła niedawno gruntowną zmianę. W 2000 roku zmieniono technologię lakierowania ciekłego na pokrywanie detali proszkiem, a w maju br. uruchomiono zautomatyzowaną lakiernię, w której skład wchodzą: kabina do nakładania proszku firmy Wagner oraz myjka, piecosuszarka i przenośnik wykonane przez Firmę Inżynierską JACEK. Obie firmy osiągnęły w 100 proc. cel, jaki postawił inwestor. Zautomatyzowanie linii zwiększyło wydajność firmy. W 2001 roku sprzedaż wynosiła 32 tys. sztuk, a w 2008 już ponad 270 tys., średnie miesięczne zużycie farby przy tego typu produkcji wynosi około 1100 kg. Obecnie elementy pokrywa się farbami firmy Beckers. Założeniem do projektu było wyeliminowywanie aplikacji ręcznej farby. Po ustaleniu wstępnej koncepcji, obejmującej założenia wydajnościowe i jakościowe, dla nowo powstałej lakierni przeprowadzone zostały w centrali Wagner GmbH próby technologiczne. Na podstawie wyników prób został zaprojektowany system aplikacyjny składający się z: kabiny stalowej ICF o wydajności wentylacji 12000 m sześc./godz.; urządzeń aplikacyjnych - to 2 manipulatory pełnoskokowe; pistoletów elektrostatycznych PEAC4 HiCoat ze sterowaniem programowalnym Digitech.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(55)/2008

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne