• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(62)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Półwysep Florydzki jest miejscem kluczowym dla testów odporności oddziaływania czynników atmosferycznych

  Czemu Floryda jest miejscem kluczowym dla badań pogodowych? Odpowiedzią jest lokalizacja. Ponad 75 lat temu odkryto, iż produkty zlokalizowane na Florydzie starzeją się szybciej niż w innych częściach kontynentu. Jak się okazało, Floryda posiada specyficzną kombinację rocznego układu wielu składników pogody, jak nasłonecznienie, temperatura czy też wilgotność, które to składowe w połączeniu prowadzą do przyśpieszonej degradacji powierzchni.

  Charakterystyczne położenie Półwyspu Florydzkiego sprawia, iż żadna z determinant pogodowych nie przytłacza oddziaływania innych. Jako przykład działania dominującego są opady. Tam, gdzie opady są obfite występuje zwiększone zachmurzenie, które to filtruje promieniowanie słoneczne. W konsekwencji zmniejsza się fotodegradacja oraz wzrasta rozrost pleśni oraz mchów.

  Co ciekawe, różnorodność warunków pogodowych występujących na półwyspie nawiązuje do wielu innych regionów świata. Występujący tam klimat subtropikalny zapewnia zarówno warunki tropikalne, jak i uwarunkowania klimatu umiarkowanego. Jak widać na przedstawionych wykresach warunków nasłonecznienia, w miesiącach letnich południowa Floryda przypomina pod względem klimatycznym umiarkowane strefy północne. Z drugiej jednak strony, miesiące zimowe wykazują znaczne różnice pomiędzy oboma obszarami. Podsumowując, Floryda prezentuje podobną charakterystykę pogodową dla większości regionów geograficznych, co więcej, charakterystyka ta utrzymuje się o wiele dłużej niż gdziekolwiek innej. Oddziaływanie czynników pogodowych w Miami przebiega w sposób przyśpieszony. Jeden rok nasłonecznienia na Florydzie odpowiada kilkuletnim badaniom pogodowym gdziekolwiek indziej. Pomimo iż nie istnieje stały algorytm opisujący tę akcelerację, powszechnie uważa się, iż test Florydy wskazuje na zmiany jakie będą miały miejsce w klimacie umiarkowanym.

  798038.jpg

  Standardowy test Florydy odbywa się w ekspozycji pod kątem zgodnym z tym jaki będzie istniał w finalnej instalacji produktu. Okresowo zbierane dane pozwalają na określenie zmian zniszczenia powierzchni i wskazują jakie kroki należy podjąć, aby przedłużyć żywotność danego komponentu. Test jest przeprowadzany na zewnątrz, przez co odnosi się do „prawdziwego życia” badanej powierzchni. Realizm badania pozwala pokładać w nim większe zaufanie niż w przypadku testów laboratoryjnych. Testy na otwartej przestrzeni wykazują rezultaty jakie byłyby nie do osiągnięcia w warunkach sztucznie wywołanego klimatu. Przykładem może być postęp biodegradacji, która jest niezmiernie trudna do zasymulowania w warunkach laboratoryjnych. Bez znaczenia jakie inne testy włączymy do cyklu badań, ogólnie uznaje się, iż warto dołączyć do nich choć jeden cykl testu Florydy. Roczny cykl pogodowy południowej Florydy pod względem ekspozycji słonecznej, termiki powietrza, warunków wilgotnościowych tworzy idealne warunki środowiskowe dla realnych testów klimatycznych.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...