• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    Jest więc różnica w sprecyzowaniu nazwy dwóch grup przedsięwzięć, zawartej w rozporządzeniu i ustawie. Będzie tak do czasu wydania nowego rozporządzenia, które ureguluje tę kwestię. Obecnie, na podstawie art. 173 ww. ustawy, uważa się za:

    1/ przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko - określone w dotychczasowych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, wymagające sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko;

    2/ przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - określone w dotychczasowych przepisach przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony.

    Analizując więc dokładnie ww. rozporządzenie ustalimy, że wymienione w podtytule artykułu rodzaje przedsięwzięć należą zarówno do grupy pierwszej, jak i drugiej. Wszystko zależy od parametrów projektowanych instalacji. I tak, za przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko należy uznać, według §2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia, „instalacje do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych, gdzie całkowita objętość wanien procesowych przekracza 30 m3”. Natomiast „instalacje do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 15” należy uznać, według § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia, za przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Podobnie jest w przypadku instalacji do powierzchniowej obróbki substancji z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych. Tu sytuacja przedstawia się następująco: za przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko należy uznać, według § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia, „instalacje do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów, o zużyciu rozpuszczalników organicznych ponad 150 kg na godzinę lub ponad 200 ton rocznie”. Natomiast „instalacje do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 16”, należy uznać za przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Kiedy odpowiednio zakwalifikujemy planowane przedsięwzięcie i przystąpimy do przygotowywania odpowiednich dokumentów w celu uzyskania „decyzji środowiskowej”, to z art. 74 ww. ustawy dowiemy się jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie tej decyzji.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian