• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 5

    Główne kryteria uwzględniane przy doborze urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej

    Dobiera się odpowiednie urządzenie do obróbki w zależności od:

    - gdzie realizowana jest obróbka strumieniowo-ścierna (w terenie, na hali)

    - jak duży jest obiekt do czyszczenia,

    - kształtu wyrobu oczyszczanego,

    - rodzaju materiału, z jakiego jest wyrób wykonany,

    - stanu wyjściowego powierzchni,

    - wymaganej czystości powierzchni,

    - założonego procesu obróbki strumieniowej (czyszczenie, usuwanie powłok ochronnych, ujednolicanie wyglądu, matowanie, wybłyszczanie, zdobienie, utwardzanie)

    - planowanego systemu powłokowego (wielkości parametru chropowatości i stopnia oczyszczenia),

    - wymagań dotyczących warunków wykonania obróbki,

    - szczególnych wymagań dotyczących skutków obróbki powierzchni (usunięcia zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie, kształtu profilu chropowatości),

    - względów ekonomicznych.

    Stosowanie w komorach pneumatycznych śrutów okrągłych jest wielkim nieporozumieniem, gdyż nie nadają one powierzchni ostrego chropowatego kształtu oraz w małym tylko stopniu rozwijają powierzchnię, są przy tym wyjątkowo mało skrawne a więc i mało wydajne. Komory śrutownicze mogą mieć zróżnicowaną wielkość od 6 do ponad 30 m długości oraz szerokość 3 do 6 m i wysokość 4 do 6 m. Komory zawierają ciśnieniowe oczyszczarki pneumatyczne, najczęściej o pojemności ok. 200 litrów oraz różnoraki system zawracania ścierniwa. Zawracanie w nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych zawiera: podłogi zgarniające ścierniwo z listwami elastycznymi, przenośnik ślimakowy poprzeczny zbierający śrut z całej szerokości roboczej lub poprzeczna podłoga zgarniająca śrut do zasypu zasilającego pionowego podnośnika kubełkowego separatora zanieczyszczeń ścierniwa. Śrut jest zasypywany od góry separatora zanieczyszczeń ścierniwa. Może on zawierać sita wibracyjne, perforowane bębny z lekkim pochyleniem lub bębny z chwytakiem magnetycznym oraz zdmuchiwacz powietrzny dla usunięcia drobnych podziaren ścierniwa za pomocą sprężonego powietrza. Separator jest sprzężony z filtrem powietrza, często poprzedzonym cyklonem oraz z wentylacją odciągową. Oczyszczone ścierniwo spada do zbiornika zasypującego ścierniwo do oczyszczarki. Zbiornik zasypowy może podawać oczyszczone ścierniwo w przerwach pracy oczyszczarki lub gdy jest wykonany jako ciśnieniowy, nie przerywając pracy urządzenia. Znane są też i inne metody zbierania zużytego ścierniwa, które wymagają budowy głębokich podpiwniczeń (grawitacyjne, z podłogą waflową i transportem pneumatycznym, z centralnym taśmociągiem usytuowanym pod podłużnym lejem zsypowym i inne). Ten ostatni jest stosowany w komorach operujących elektrokorundem. Możliwe są rozwiązania pozwalające na stosowanie w jednej komorze dwóch ścierniw, np. śrutu i elektrokorundu lub kulek szklanych albo granulatu szklanego. Komory mogą być wyposażone w system prowadzenia dyszy za pomocą manipulatorów sterowanych zza szyby znajdującej się we wnętrzu komory lub w roboty zaprogramowane do oczyszczania danego detalu czy obiektu powtarzalnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...