• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 5

    Dobór urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni

    Kierunki rozwoju techniki i technologii strumieniowo-ściernej obróbki powierzchni są wyznaczane nie tylko przez coraz wydajniejsze i bardziej ekonomiczne procesy tej obróbki, ale też względy ochrony środowiska, nowe podejście do przepisów BHP i politykę finansowania innowacyjności przez UE w przemyśle. Takie wymogi muszą spełniać nowoczesne urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej.

    Urządzenia do prac w terenie otwartym

    Szczególnie przydatnymi do prac w terenie są oczyszczarki pneumatyczne przystosowanie do szybkiego, bezawaryjnego przewożenia z miejsca na miejsce, dzięki wyposażeniu ich w kółka do łatwego przemieszczania i specjalnym osłonom chroniącym system sterowania oczyszczarką oraz zainstalowanego na urządzeniu oczyszczania powietrza zasilającego kask przewietrzany. Do napraw obiektów usytuowanych w terenie przydatne są urządzenia bezpyłowe pneumatyczne z ręcznie obsługiwaną głowicą roboczą i przejezdne wirnikowe do śrutowania dużych płaskich powierzchni poziomych i pionowych.

    646fot_1.jpg

    Oczyszczarka pneumatyczna dostosowana do pracy w terenie.

    Na większych budowach zagranicznych stosowane są gniazda do okresowego oczyszczania ścierniw. Separatory do okresowego oczyszczania ścierniwa z ssawą i do ręcznego zasypu z napędem pneumatycznym i elektrycznym są już od pewnego czasu stosowane na dużych budowach w terenie otwartym w Australii, Ameryce i Afryce Południowej. Pozwalają one zaoszczędzić do 70 proc. ilości ścierniwa niemetalowego. Trwałość elektrokorundu lub granatu gwarantuje przy tym powtarzalność uzyskiwanego przez nich założonej wartości parametru chropowatości powierzchni oczyszczonej. Przy remontach statków i budowach mostowych znane są już w krajach zachodnich systemy ciągłego zawracania ścierniwa połączonego ze szczelną obudową miejsca obróbki strumieniowo-ściernej z podłogą składającą się z modułów zawierających kraty pomostowe i zsyp zużytego ścierniwa do leja zsypowego. Stamtąd ścierniwo zasysane jest przez kolektory pneumatycznego transportu podciśnieniowego prowadzące do separatora zanieczyszczeń ścierniwa i filtra odpylającego zabudowanych na platformie kołowej lub kolejowej pokazanej. Możliwe jest też zainstalowanie na budowach o większym rozmachu przewoźnej lub składanej komory śrutującej zawierającej specjalne podłogi z listwami elastycznymi pod kratownicami o łącznej grubości do 20 cm. Zgarniają one zużyte ścierniwo do zasypnika seperatora zanieczyszczeń ścierniwa. Podczas remontów statków, na dużych powierzchniach płaskich pionowych i poziomych, stosuje się oczyszczanie strumieniem wody pod ultra wysokim ciśnieniem za pomocą głowic przesuwnych z wieloma dyszami, zawierających systemem odsysania zużytej wody z urobkiem. Metoda ta pozwala dokładnie usunąć niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia jonów rozpuszczalnych, szczególnie niebezpiecznych przy zabezpieczaniu antykorozyjnym obiektów pracujących w najwyższych narażeniach korozyjnych. Przy renowacji zabytków, fasad budynków, renowacji mostów usytuowanych w mieście oraz do dorywczego zastosowania obróbki strumieniowo-ściernej stosuje się „mokre piaskowanie”. Gdy pracujemy na mokro, na przykład granatem almandynowym, celowe jest stosowanie specjalnych, małych mobilnych oczyszczarek niskociśnieniowych z przystawką zwilżającą zamocowaną do dyszy lub nowoczesne pneumatyczne urządzenie czyszczące zawiesiną ścierniwa w wodzie, systemu KWIKBLAST lub używające mokre ścierniwo, z nieco gorszym rezultatem w systemie TORBO.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...