• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    O podkładach prawie wszystko

    Mnogość wyrobów i producentów podkładów powoduje, że wybór takiego podkładu, który spełni wymagania użytkownika nie jest prostym zadaniem dla technologa, a dla początkującej osoby przypomina loterię metodą na „chybił trafił”. Poniżej kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podkładu.

    Poszukiwanie właściwego produktu to proces optymalizacji, w którym zawsze pojawia się pytanie o kryterium, wg którego mamy dokonać wyboru. W większości przypadków decydującym czynnikiem jest cena produktu. Kryterium cenowe jest ściśle powiązane z jakością produktu. Prawie regułą jest, że droższe produkty są lepszej jakości, a tańsze gorszej. Co zatem wybrać: produkt drogi i wysokiej jakości czy tani i miernej jakości? Pozornie najlepszym rozwiązaniem wydaje się tu zapożyczenie znanego z branży komputerowej współczynnika ECO, czyli w tym wypadku stosunku jakości podkładu do jego ceny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wybór najtańszego produktu nie oznacza wcale, że wymalowanie tym produktem, np. 1m2 powierzchni będzie najtańsze.

    Podstawowe składniki podkładu to:

    - osnowa polimerowa (żywica),

    - wypełniacze (talki, baryty, dolomity itd.),

    - rozcieńczalniki (decydują o lepkości układu),

    - dodatki i substancje pomocnicze (decydują o adhezji, odporności na korozję, rozlewności, odpowietrzaniu, tiksotropii układu).

    Po drodze jest jeszcze szereg czynników decydujących o całkowitym koszcie wymalowania takich, jak np. wydajność produktu, czas schnięcia, możliwość aplikacji warstw tzw. mokro na mokro, czas pracy komory, czas pracy lakiernika, ilość zużytego papieru ściernego itd. Dopiero dokonanie takiej całkowitej kalkulacji pozwoli na rzetelną ocenę: w wielu przypadkach niewiele droższym w zakupie produktem, paradoksalnie możemy pomalować taniej.

    761rysunek11.jpg

    Rys. 1. Podstawowe funkcje podkładu.

    Tyle na temat kryterium cenowego, teraz więcej o kryteriach technologicznych. Zasadniczym kryterium technologicznym stosowanym przy wyborze podkładu są pełnione przez niego funkcje. Dla lepszego zrozumienia w jaki sposób realizowane są poszczególne funkcje podkładu dobrze jest wiedzieć z czego składa się podkład? Pora wyjaśnić związek składników podkładu z jego funkcjami. Za właściwości izolacyjne podkładu odpowiada rodzaj, ilość i jakość żywicy. Im więcej żywicy zawiera podkład i im lepsza jest jej jakość (mierzona ilością grup zdolnych do sieciowania), tym lepsze właściwości izolacyjne podkładu.

    Właściwości antykorozyjne podkładu zależą od następujących czynników:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...