• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Podejmując tematykę powłok dekoracyjno zabezpieczających na bazie farb proszkowych dotyczących powierzchni cynkowanych ogniowo zapoznajmy się z problemami, które dotyczą trzech niezależnych, lecz w konsekwencjach powiązanych etapów, jakimi są:

    • Wytwarzanie produktów z metali

    • Cynkowanie wyrobów metodą ogniową

    • Malowanie produktów farbami proszkowymi

    Każdy z nich jest na tyle ważny, że nie wolno żadnego zbagatelizować. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

    I. Podczas wytwarzania wyrobów ze stali uwzględnić warto dobór ich gatunków dających się poprawnie zgrzewać oraz spawać. Ze względu na brak zendry preferowana jest stal zimnowalcowana. Wyroby o konstrukcji przestrzennej mające zamknięte puste objętości muszą posiadać otwory technologiczne, ponieważ nie zdołamy ich zanurzyć w złożu ciekłego cynku. Jako roztopiony metal posiada on dużą gęstość i nawet kilkudziesięciu kilogramowe bryły stali potrafią pływać. Mając własną produkcję np. systemów ogrodzeniowych z prętów i drutów warto uwzględnić tak konstrukcję, aby pręty miały stosunkowo szeroki rozstaw między sobą, co zniweluje problem efektu klatki Faradaya na lakierni.

    II. Oddając nasze wyroby do cynkowni powinniśmy, chociaż orientacyjnie wiedzieć, jakie zachodzą tam procesy.

    Przedstawiamy poniżej ideowy schemat działania cynkowni ogniowej, gdzie wszystkie procesy zachodzą metodą zanurzeniową.

    1. Odtłuszczanie z lekkim stężeniem kwasu solnego

    2. Trawienie w kilkunastoprocentowym roztworze kwasu solnego

    3. Płukanie

    4. Topiki wspomagające wiązanie się i przenikanie cynku w strukturę stali

    5. Czysty cynk (99,8%) o temperaturze około 450˚C

    6. Studzenie gorącą wodą o temp. powyżej 60˚C

    486e.jpg

    Dwie pierwsze wanny mają decydujący wpływ na poprawność dalszych procesów. Niewiele zakładów produkcyjnych posiada własne cynkownie a tym samym nie zna szczegółowo procesów związanych z obróbką mechaniczną.

    486129.jpg

    486130.jpg

    Dla działających usługowo cynkowni jest wielką niewiadomą, jakie środki towarzyszyły podczas skrawania, szlifowania, przetłaczania, wybijania, gwintowania, spawania i innym procesom związanych z ich produkcją. W celu uniknięcia problemów jakościowych uważam, że firmy produkujące wyroby stalowe, które podlegają obróbce-cynkowaniu powinny być w bardzo ścisłym kontakcie z technologami prowadzącymi cynkownie. Przytoczmy jeden przykład, który da namiastkę powiązań jak spójne są to tematy. Podczas produkcji stalowego wyrobu, który konstrukcyjnie połączony jest wysokiej jakości spoinami łukowymi, aby uniknąć nieestetycznych odprysków roztopionego metalu stosuje się (w sprayu) środki ułatwiające ich usuwanie. Wiele z tych produktów robione jest na bazie silikonów, które są wrogiem nr. 1 dla wszelkich powłok galwanicznych, ogniowych i lakierniczych. Warto dodać, że cynkując ogniowo w celu częściowego uniknięcia powłoki stosuje się jako środki maskujące właśnie silikony. Są one bardzo odporne i trudne do usunięcia nawet poprzez trawienie w kwasach i wysokie temperatury. Na te problemy jest rozwiązanie: używać we wszystkich procesach produkcyjnych materiałów i technologii, które nawzajem się tolerują i uzupełniają. Natomiast, jeśli dojdzie do błędów w powłoce ocynkowanej, co się nie rzadko zdarza, niedopuszczalne jest ich zamaskowanie. Ujawni się to bardzo szybko bardzo szybko chociażby na lakierni proszkowej, ponieważ zatuszowanie cynkiem w sprayu powłoki nie wytrzymują temperatur. Gazując rozwarstwiają się i odpadają.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...