• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 5(37)/2005

  Aktualności i przegląd rynku

  Antykorozja

  ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Właściwe zabezpieczenie antykorozyjne przedłuża trwałość konstrukcji stalowych. Cynkowanie ogniowe przy długim okresie eksploatacji to najskuteczniejsza i najtańsza metoda ochrony konstrukcji stalowych przed korozją atmosferyczną. W Zakładzie Zabezpieczeń Antykorozyjnych firmy Polimex-Mostostal Siedlce SA wdrożona została technologia wytwarzania nowego stopu cynkowego o zredukowanej do minimum zawartości ołowiu w kąpieli cynkowej stosowanej w procesie jednostkowego cynkowania ogniowego konstrukcji stalowych. Zapewnia ona wytwarzanie ekologicznych powłok cynkowych dopuszczonych atestem PZH do kontaktu z wodą pitną.

  Ocynkowana stal znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym, w transporcie, energetyce, telekomunikacji, ochronie środowiska.

  Cynkowanie ogniowe to metoda zanurzeniowa. Oznacza to, że zarówno przygotowanie powierzchni, jak też wytwarzanie powłoki cynkowej odbywa się poprzez zanurzenie elementów konstrukcji w wannach, które zawierają kąpiele chemiczne. Taka technologia zapewnia możliwość dotarcia do każdej szczeliny, oczyszczenia jej i zabezpieczenia przed korozją.

  Końcowym etapem procesu cynkowania jest nałożenie powłoki cynkowej na czyste elementy stalowe, które zanurza się w roztopionym cynku. Temperatura robocza kąpieli cynkowej wynosi zwykle od 440°C do 460°C. Następuje wtedy szybka reakcja między żelazem i cynkiem, która prowadzi do powstania na powierzchni stali powłoki cynkowej. Wykazuje ona budowę warstwową z poszczególnymi fazami przejściowymi żelazo-cynk (fot. 1).

  Typowa stal niskowęglowa charakteryzuje się twardością Vikersa ok. 160 HV, warstwy stopowe wchodzące w skład ogniowej powłoki cynkowej (Zn+Fe) są twardsze do ok. 240 HV. Czysty cynk jest plastyczny, dlatego absorbuje uderzenia, jego twardość wynosi ok. 60 HV. Warstwy stopowe są twardsze niż sama stal, co zapewnia ochronę przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

  Warstwowa struktura ogniowych powłok cynkowych, a zwłaszcza powstawanie warstw dyfuzyjnych żelazo-cynk, zapewnia im szczególne właściwości. Powłoki te są wytrzymałe na ścieranie, erozję, udary, są wolne od porowatości i wykazują doskonałą przyczepność do podłoża. Nawet po usunięciu zewnętrznej warstwy czystego cynku pozostaje warstwa stopowa żelazo-cynk, która nadal chroni stal przed korozją. Sprawia ona, że powłoka cynku jest nierozdzielnie związana ze stalowym podłożem. Jest to bardzo ważna cecha, jeśli uwzględni się fakt, że elementy stalowe narażone są na znaczne obciążenia powierzchni podczas transportu, montażu i dalszego użytkowania, których nie wytrzymują powłoki malarskie związane z podłożem jedynie przez fizyczny efekt adhezji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony