• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Metody usuwania powłok malarskich – podstawowe informacje

    Odlakierowanie jest to proces, który polega na usunięciu powłoki malarskiej z niepoprawnie pomalowanego elementu lub z części, która nie miała zostać pomalowana. Istnieje kilka głównych metod usuwania powłok: mechaniczne, chemiczne, termiczne, biochemiczne.

    Do metod mechanicznych można zaliczyć metody obróbki ściernej, między innymi piaskowanie oraz śrutowanie. Piaskowanie polega na oczyszczaniu powierzchni z farby przy pomocy strumienia powietrza z dodatkiem twardych cząstek, zazwyczaj piasku oczyszczonego podczas przesiewania. Piasek podczas oczyszczania powierzchni kruszy się, tworząc szkodliwy pył dwutlenku krzemu (kwarcu), dlatego też wymagane jest, aby podczas tego procesu przestrzegać ściśle zasad bhp. Piaskowanie jest bardzo skuteczną metodą, jeżeli chodzi o usuwanie powłoki malarskiej z trudno dostępnych miejsc.

    690m1.jpg

    Jest także możliwość wykonywania piaskowania „na mokro”, gdzie ścierniwo jest zraszane strumieniem wody, dzięki temu można znacznie ograniczyć szkodliwość piaskowania, nawet do 90 proc.

    690m2.jpg

    Śrutowanie to rodzina technologii obróbki powierzchni ujmującej materiał warstwy wierzchniej. Jest metodą polecaną głównie w fabrykach i przedsiębiorstwach, kiedy oczyszczeniu ze źle nałożonej lub nieprawidłowej farby poddawane są obiekty nowe, części oraz podzespoły konstrukcji przed ostatecznym złożeniem i oddaniem do użytku. Śrutowanie jest uznawane za metodę spełniającą wymogi jakościowe i ochrony środowiska. Śrut jest lepszy od piasku pod wieloma względami. Jest on pozbawiony cząstek kruszących się i dzięki temu jest znacznie trwalszy. Wieloletnie wykorzystywanie tej technologii potwierdza oszczędność materiału obrabiającego. Jedną cząstkę śrutu można wykorzystać nawet 100 razy. Mniej jest problemów ze składowaniem zużytego materiału oraz czyszczeniem drobin z odpadów farby. Śrutowanie przeprowadza się w zamkniętym pomieszczeniu, w którym utrzymuje się podciśnienie zapobiegające pyleniu na zewnątrz kabiny śrutowniczej.

    Jest kilka metod:

    - śrutowanie iniekcyjne

    Proces zostaje rozpoczęty natychmiast po włączeniu maszyny, ponieważ nie ma konieczności uprzedniego powstania ciśnienia. Ścierniwo oraz sprężone powietrze doprowadza się dwoma osobnymi przewodami.

    690m01.jpg

    - śrutowanie grawitacyjno-iniekcyjne

    Ścierniwo zasysane jest poprzez lej ślimakowy i przenośnik kubełkowy, a następnie transportowane jest do zasobnika ścierniwa, opada do pistoletu śrutowniczego, po czym zostaje przyspieszone w dyszy śrutowniczej przy pomocy sprężonego powietrza. Ścierniwo oraz sprężone powietrze doprowadza się dwoma osobnymi przewodami. Dzięki temu możliwe jest równomierne doprowadzenie ścierniwa przy niskim ciśnieniu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(58)/2009

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne