• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Paradoksalnie, procesy usuwania lakieru są obecnie uważane za integralną część w przemyśle lakierowania metali, w szczególności lakierowania proszkowego. Dlaczego? Otóż dlatego, że pomimo przestrzegania najostrzejszych reżimów technologicznych i metod kontroli produkcji, nie ma możliwości ustrzeżenia się przed powstawaniem braków. A brak można spisać na straty lub odzyskać przez odlakierowanie i ponowne nałożenie właściwej powłoki (w szczególności dotyczy to elementów o znaczšcej wartości, np. profili aluminiowych).

    Istotny problem stanowią także wielokrotnie lakierowane zawieszki technologiczne. A zatem, procesy odlakierowania mają przede wszystkim zastosowanie do usuwania wadliwie nałożonych powłok lakierniczych oraz do oczyszczania zawieszek technologicznych.

    Znanych jest wiele metod usuwania starych warstw lakierniczych z powierzchni metalowych. Dobór metody zależy od wymagań i potrzeb (rodzaj i grubość powłoki, rodzaj materiału, kształt detali, wymagany stan powierzchni po odlakierowaniu etc.). W praktyce stosowane sš się następujące metody:

  • mechaniczne (ręczne szczotkowanie, obróbka strumieniowo-ścierna lub z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem - ok. 100 bar)

  • termiczne (spalanie pyrolityczne lub katalityczne, spalanie w złożu fluidalnym);

  • chemiczne.

    Obróbka mechaniczna ma wiele zastosowań przemysłowych, jednak niespecjalnie nadaje się do usuwania powłok lakierniczych. Jest to spowodowane przede wszystkim przez: o niską skuteczność w stosunku do relatywnie miękkich powłok lakierniczych o ryzyko uszkodzenia powierzchni odlakierowywanych elementów o wysokie koszty instalacyjne i eksploatacyjne.

    Termiczne usuwanie lakierów ma głównie zastosowanie przy czyszczeniu zawieszek technologicznych. Usuwanie lakierów tą metodą z materiałów, w przypadku których wpływ temperatury może powodować zmiany struktury wewnętrznej metalu (np. profile aluminiowe) jest niemożliwe. Proces prowadzony jest w specjalnych piecach w temperaturze 400-500°C. Modyfikacjš opisanego systemu jest metoda termiczno-ścierna, polegajśca na wykorzystaniu złoża fluidalnego z piaskiem kwarcowym, podgrzanego do temperatury około 450-500°C.

    Bioršc pod uwagę powyższe względy, wydaje się, że metoda chemicznego usuwania lakierów stanowi znakomitą alternatywę do ww. procesów i może być stosowana w celu efektywnego usuwania powłok, bez narażenia na zmiany struktury metalu (Al, Zn). Podstawowym warunkiem wszakże jest wysoka skuteczność, bezpieczeństwo oraz niskie koszty procesu, a nie wszystkie metody tym się charakteryzują.

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ koreton 1 ponad rok temu Nie chodzi tylko o lakier, ale również inne tematy. Czy takie sprawdzanie samochodu przed zakupem może być skuteczne - https://motocontroler.com/spra... Jak to widzicie? Czego się można spodziewać? Pomysły, podpowiedzi?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji