• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  15.07.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Sztuczna inteligencja (AI) może przynieść jeszcze większą precyzję w sterowaniu bardzo wrażliwymi systemami w produkcji motoryzacyjnej, o czym świadczy projekt pilotażowy w lakierni należącej do BMW Group w Monachium.

    Pomimo najnowocześniejszej technologii filtracji, obecność najdrobniejszych cząstek pyłu na liniach malarskich zmienia się w zależności od jakości powietrza zasysanego z otoczenia. Jeśli zawartość pyłu przekroczy pewien próg, jeszcze nie wyschnięta farba może uwięzić cząsteczki, a tym samym pogorszyć wizualnie malowane powierzchnie.

    Specjaliści od sztucznej inteligencji z centralnego planowania i zakładu w Monachium znaleźli sposób, aby całkowicie uniknąć tej sytuacji. Każde świeżo pomalowane nadwozie musi przejść automatyczną kontrolę powierzchni w lakierni. Dane zgromadzone podczas tych inspekcji są wykorzystywane do opracowania kompleksowej bazy danych do analizy cząstek pyłu. Specjaliści stosują teraz algorytmy AI do porównywania danych na żywo z czujników cząstek pyłu w kabinach lakierniczych i suszarniach z tą bazą danych.

    – Rozwiązania oparte na bazach danych pomagają nam zabezpieczyć oraz rozszerzać nasze rygorystyczne wymagania jakościowe z korzyścią dla naszych klientów – wyjaśnia Albin Dirndorfer, starszy wiceprezes ds. lakierowanych karoserii, wykończeń i powierzchni w BMW Group. – Inteligentne analizy danych i sztuczna inteligencja służą jako kluczowe pomoce przy podejmowaniu decyzji w naszym zespole w zakresie usprawniania procesów. Wystąpiliśmy z kilkoma patentami dotyczącymi innowacyjnej technologii analizy cząstek pyłu.

    Dwa konkretne przykłady pokazują zalety nowego rozwiązania AI: tam, gdzie poziomy pyłu mają wzrosnąć z powodu sezonu lub podczas dłuższych okresów suszy, algorytm może wykryć ten trend we właściwym czasie i jest w stanie określić, na przykład, wcześniejszą wymianę filtra. Dodatkowe wzorce można wykryć, gdy ten algorytm jest używany wraz z innymi narzędziami analitycznymi. Na przykład analiza może ponadto wykazać, że urządzenie, które wykorzystuje strusie pióra do usuwania cząstek kurzu z nadwozi samochodowych, musi zostać dopracowane.

    Specjaliści AI w BMW Group widzą ogromny potencjał w analizie cząstek pyłu. Na podstawie informacji z wielu czujników i danych z kontroli powierzchni algorytm monitoruje ponad 160 funkcji związanych z karoserią samochodu i jest w stanie bardzo dokładnie przewidzieć jakość nakładania farby. Takie rozwiązanie AI będzie odpowiednie do zastosowania w produkcji seryjnej, gdy opracowana zostanie jeszcze szersza baza danych dla algorytmu. Wymaga to w szczególności dodatkowych punktów pomiarowych i jeszcze bardziej precyzyjnych danych z czujników dla stacji czyszczenia karoserii. Eksperci AI są pewni, że po zakończeniu projektu pilotażowego w macierzystym zakładzie w Monachium możliwe będzie uruchomienie analizy cząstek pyłu również w innych zakładach produkujących pojazdy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne