• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(26)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    Takie zabiegi mogą jednak doprowadzić do obniżenia jakości wyrobu. Zostaje w ten sposób podniesiona lepkość farby. Jednak do malowania farbę musimy rozcieńczyć wodą dla uzyskania właściwej lepkości roboczej. Dodanie odpowiedniej ilością wody jest trudne, bo lepkość farby szybko maleje wraz z ilością dodanej wody ze względu na zbyt niską zawartość dodatku reologicznego, który zwykle buforuje te zmiany.

    Zwiększając suchą pozostałość producent oszczędza na bieli tytanowej (decydującej o sile krycia wyrobu), licząc na uzyskanie grubszej powłoki, która wystarczy dla zapewnienia odpowiedniego krycia. Grube powłoki nie mają jednak zbyt dobrych właściwości dekoracyjnych, łatwiej w nich o defekty i występowanie sznarów (widocznych pociągnięć pędzla). W tej sytuacji staje się oczywiste, że użytkownika interesuje nie grubość powłoki, ale pokrycie podłoża.

    Krycie ilościowe


    W Polskich Normach dla farb dyspersyjnych podano wymagania jedynie co do krycia jakościowego wyrobów. Jest to parametr niewystarczający, gdyż np. istniejące dwie farby o stopniu krycia np. III mogą standardowo (tzn. w warunkach oznaczenia) pokryć, jedna 2,05 m2 z 1 litra, a druga 2,95 m2 z 1 litra. Jest to zbyt duża rozpiętość tak istotnej właściwości, jakim jest krycie farby (zwłaszcza, że wystarczające zużycie np. białej farby do renowacji - ponownego pomalowania również białej powłoki po kilkuletniej eksploatacji wynosi ok. 2 razy więcej niż oznaczone w sposób standardowy). Odpowiednio do wyżej podanych wartości będzie to - odpowiednio - ok. 4 i 6 m2 z litra farby. Różnica wyraźnie widoczna.

    Oznaczenia ilościowego krycia umożliwiają rozróżnienie dwóch farb nawet o niewielkiej różnicy w kryciu (jednej o wydajności np. 2,5 m2 z litra od drugiej np. 2,6 m2 z litra). Taka dokładność oznaczenia krycia ma istotne znaczenie do planowania zakupu odpowiedniej ilości farby do pomalowania np. jednego pokoju. W przypadku oznaczeń w istniejącej normie możemy się pomylić ok. 30%. Np. zamiast kupić 15 litrów, to niepotrzebnie kupiliśmy albo 4,5 litra za dużo albo 4,5 litra - za mało. Korzystając z wyników oznaczeń możemy pomylić się jedynie o pół litra w obie strony, co podczas malowania staje się niezauważalne. Jeżeli kupiliśmy za mało, to możemy dokupić, a jak za dużo - to powinniśmy farbę przeznaczyć do utylizacji. Wylewanie farby do zlewu jest zabronione, a pozostawienie jej do następnego malowania jest nie celowe, gdyż malując ścianę pędzlem doskonale zainfekowaliśmy resztkę farby wszechobecnymi zarodnikami i fragmentami pleśni zdjętymi ze ściany tak, że farba zazieleni się i zniszczy sama po kilku tygodniach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(26)/2003

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne