• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(26)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 2 z 6

    Popełniono błąd, podając prężność pary wodnej pod badaną powłoką w warunkach doświadczenia wynoszącą 1170 hPa, a powinno być 1170 Pa. Istnienie tego błędu podwyższa uzyskany wynik współczynnika oporu o dwa rzędy oraz sprawia, że powłoka żadnej farby nie spełnia wymagań normy.

    Norma ogranicza ten współczynnik do 20000. Taki współczynnik uzyskałaby powłoka o przepuszczalności pary wodnej ok. 850 g/m2×24h, co jest niemożliwe, gdyż najwyższą przepuszczalność, jaką znaleziono dla powłok farb z minimalną zawartością spoiwa (a więc najbardziej porowatych!) wynosiła 120 g/m2×24h. Powłoki takie posiadają tak niewielką wytrzymałość mechaniczną, że trudno jest sporządzić próbkę zgodnie z wymaganiami normy.

    Białość powłoki farb

    W normie (2.5.5.3) \"Na dwóch powłokach przygotowanych wg 2.4.3.2 wykonać po trzy pomiary, zgodnie z instrukcją producenta aparatu. Przy pomiarach wykonywanych spektrofometrem odczytać wartości współrzędnych chromatycznych Y i Z, a następnie przeliczyć je na wartość G i B z wzorów: G = Y; B = 0,847 Z. Używając kolorymetru otrzymuje się wartości współczynników luminacji G (przy filtrze zielonym) oraz B (przy filtrze niebieskim).

    2.5.5.4 Obliczanie wyników

    Białość (W) powłoki obliczyć z wzoru:

    W = 4B - 3G (1) w którym: B - współczynnik luminacji światła niebieskiego; G - współczynnik luminacji światła dziennego. (�)

    Białość powłok farb dyspersyjnych dla budownictwa - obok krycia i odporności na szorowanie powłoki - jest najważniejszym, a z drugiej strony jest \"najdroższym\" parametrem farby. Istotne jest więc w miarę dokładne określanie tego parametru. W normie napisano, że podano dwie metody oznaczania współczynnika białości powłok malarskich: kolorymetryczną i spektrofotometryczną.

    Należy się domyślać, że obie te metody powinny dawać przybliżone wyniki. Jednak tak nie jest. Wykonano oznaczenie białości powłoki trzech rynkowych farb dyspersyjnych dla budownictwa (farba nr 1, nr 2 i nr 3). Wyniki tych oznaczeń podano w tab. 1.

    Oznaczenie kolorymetrem i spektrofotometrem z odczytem jedynie luminancji światła dla danych długości fali daje podobne wyniki pomiarów różniące się o ok. 2 punkty procentowe. Oznaczenie natomiast poprzez obliczenia współrzędnych chromatycznych - jak wymaga tego norma - daje wyniki białości różne od poprzednich o ponad 30 punktów procentowych. Jest to oczywistym błędem opisanego sposobu oznaczenia, gdyż wyniki oznaczeń kolorymetrycznych byłyby zgodne z wymaganiami normy (minimalna białość 75%), a oznaczone spektrofotometrycznie - niezgodne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(26)/2003

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne