• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 2(46)/2007

  Aktualności i przegląd rynku

  Drewno

  ponad rok temu  01.03.2007, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Meble dla dzieci to powierzchnie bardzo wymagające ze względu przede wszystkim na odbiorcę końcowego – dziecko. Musimy mieć pewność, że powłoka malarska nie będzie emitować substancji, które mogłyby zaszkodzić maluchom. Wyroby skierowane do tego typu zastosowań muszę spełniać surowe standardy.

  Dla większości produktów istnieją w polskim prawie przepisy, które określają wymagania bezpieczeństwa. Są to na przykład zabawki, żywność, kosmetyki itp. Niektóre produkty zgodnie z dyrektywami Nowego i Globalnego Podejścia podlegają obowiązkowi znakowania znakiem bezpieczeństwa CE. Na meble dla dzieci, ani w ogóle na meble, nie nałożono tego obowiązku. Bezpieczeństwo mebli przeznaczonych dla dzieci określa norma PN-91-F-06008 „Meble dla dzieci. Wymagania i badania”, a wytyczne dla producentów wyrobów dla najmniejszych pociech reguluje norma PN-EN-1130 „Meble, łóżeczka i kołyski mieszkaniowe. Wymagania bezpieczeństwa”.

  405retro_110.jpg

  Na bezpieczeństwo użytkowania mebli dla dzieci składa się wiele czynników. Powłoka lakierowa jest jednym z nich. Ważne jest, aby wyrób użyty do malowania mebli nie zawierał w swoim składzie substancji niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Substancje niebezpieczne mogą być przyczyną różnorodnych urazów. Niektóre mogą być rakotwórcze, inne substancje mogą być przyczyną uszkodzeń mózgu, być niebezpieczne dla układu nerwowego, wywoływać astmę lub uczulenia. Uraz spowodowany przez substancje niebezpieczne może wystąpić po długotrwałej akumulacji małych dawek substancji toksycznych w organizmie. To przypadek, gdy w pokoju dla dzieci umieścilibyśmy meble wykończone nieodpowiednimi powłokami. Na szczęście można temu zapobiec poprzez stosowanie do malowania mebli dla dzieci wyrobów w pełni wolnych od substancji szkodliwych. Jakich substancji nie powinno być w tych wyrobach określa bardzo dobrze norma PN-EN-71-9 „Bezpieczeństwo zabawek. Organiczne związki chemiczne” i PN-EN 71-3 „ Bezpieczeństwo zabawek. Migracja określonych pierwiastków”. Na te normy powołują się normy meblarskie i tych wytycznych powinni przestrzegać producenci wyrobów lakierowych do malowania mebli dla dzieci. AKSIL Fabryka Specjalistycznych Wyrobów Lakierowych z Dębicy produkuje pełną gamę wyrobów do malowania mebli dla dzieci. Wszystkie wyroby są wodorozcieńczalne i spełniają wymagania norm meblarskich oraz surowych norm na wyroby do wykańczania zabawek dla dzieci. Wszystkie wyroby posiadają atest PZH Zakładu Badania Żywności i Przedmiotów Użytku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 2(46)/2007

  Reklama
  C1 - prenumerata