• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Czas na „ekologiczne” bejce rozpuszczalnikowe i bejce wodne

    W związku z obowiązującym od stycznia 2007 roku prawem ograniczającym emisję lotnych związków organicznych (VOC), coraz więcej dostępnych jest na rynku produktów ekologicznych do barwienia drewna.

    W zależności od rodzaju użytego rozpuszczalnika bejce możemy podzielić na rozpuszczalnikowe o bardzo wysokiej zawartości VOC, wodne o niskiej zawartości VOC i bejce zawierające minimalne ilości rozpuszczalników o dozwolonej zawartości VOC (np. bejce Eko firmy SOPUR). Bardzo ważna w wyborze odpowiedniego rodzaju bejcy jest technologia, jaką stosuje się do nanoszenia bejcy. Wymienić można między innymi: nakładanie bejcy natryskiem, polewanie wielostrumieniowe (flow coating), zanurzanie, nanoszenie za pomocą walców czy aplikacja ręczna, np. pędzel.

    Bejce rozpuszczalnikowe posiadają wiele zalet. Są łatwe w nanoszeniu, szybko schną, nie podnoszą włókien drewna. Dają się łatwo mieszać, dobrze tolerują większość lakierów nawierzchniowych i nie są zbyt drogie. Niestety, są również łatwopalne i w procesie suszenia emitują bardzo dużo rozpuszczalników organicznych.

    685zx01.jpg

    Aplikacja bejcy natryskiem.

    Zdobywające w przemyśle coraz większe znaczenie bejce wodne są bardziej przyjazne dla środowiska i łatwiejsze do zastosowania w technologiach zanurzania i polewania, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z dużą powierzchnią parowania cieczy. Jednak, z technologicznego punktu widzenia, ich stosowanie wiąże się z szeregiem niedogodności i utrudnień. Schną dłużej i silniej oddziaływują na drewno, powodując podnoszenie włókien. Są trudniejsze w mieszaniu i wrażliwsze na zmiany warunków suszenia. Wymagają ponadto bardzo starannego przygotowania podłoża, czyli odpowiedniego szlifowania i odpylenia – ważne jest, by drewno nie było zbyt gładko szlifowane, ale bardzo równomiernie, stosując zawsze ostre papiery ścierne (zużyty papier nie szlifuje, lecz tylko wygładza). Bejce, które zawierają minimalne ilości rozpuszczalników (typu Eko-SOPUR) to bejce nowej generacji, które posiadają wszystkie zalety tradycyjnych bejc rozpuszczalnikowych: stosunkowo szybki czas schnięcia oraz podobne efekty wybarwień.

    685zx02.jpg

    Przykładowe wybarwienia drewna.

    Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa i coraz ostrzejsze przepisy dotyczące ochrony środowiska i ograniczenia emisji lotnych związków organicznych zmuszają do rozwijania technologii przyjaznych środowisku naturalnemu. Jak więc poradzić sobie z kłopotliwymi systemami wodnymi i ekologicznymi? Prawidłowo przeprowadzony proces szlifowania, polegający na zastosowaniu czystych i ostrych papierów ściernych o odpowiednio dobranej granulacji, oczyszcza powierzchnię drewna z krótkich, poszarpanych lub zagniecionych włókien. Włókna te w czasie barwienia mogą spowodować charakterystyczną “mechowatość” powierzchni i przyczynić się do powstawania plam. Należy pamiętać, aby czas od szlifowania do barwienia był jak najkrótszy. Bejca powinna być naniesiona w możliwie najmniejszej ilości, zapewniającej jednak odpowiedni efekt kolorystyczny. Szybki sposób suszenia zapobiega wnikaniu wody w drewno, a w konsekwencji nie dopuszcza do jego pęcznienia. Tak wykonany proces ogranicza zatem niekorzystne zjawiska powstające w czasie oddziaływania wody na drewno. Barwienie drewna, jak już wspomniano, można wykonywać różnymi metodami. Najbardziej popularną techniką jest nakładanie bejcy natryskiem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...