
AkzoNobel zainwestuje 20 mln euro w zwiększenie swoich mocy produkcyjnych w segmencie farb proszkowych w swoim zakładzie w mieście Como, we Włoszech – sygnalizując w ten sposób zamiar wzmocnienia pozycji rynkowej i większej koncentracji na produkcji ekologicznej.
Zakład w Como, który już jest największym zakładem w Europie produkującym farby proszkowe, jest gotowy na wsparcie produkcji lakierów dla przemysłu samochodowego. Nowy obiekt będzie zapewniał wsparcie strategiczne dla fabryki w Arnsbergu (Niemcy), w której również powstaje nowa linia produkcyjna, aby zabezpieczyć dostawy dla klientów.
Dodatkowe moce w Como są instalowane w zmodernizowanym budynku, w którym wcześniej wytwarzano farby proszkowe – w ramach ponownego wykorzystania historycznej części zakładu zgodnie z wymogami zrównoważonego wzrostu. Oprócz zaawansowanych urządzeń i technologii, które umożliwią wzrost produktywności i efektywności, w nowej inwestycji w Como będzie również wykorzystywana energia z recyklingu w celu ograniczenia jej zużycia.
Jest to podejście zastosowane niedawno w Chinach i Wietnamie polegające na zastosowaniu bardziej ekologicznych linii i metod produkcyjnych, co z kolei ułatwi firmie realizację jej celów zrównoważonego rozwoju.
– Realizujemy starannie przygotowany plan ekspansji, żeby zwiększyć moce produkcyjne w naszych zakładach zarówno w Como, jak i w Arnsbergu – wyjaśnia Daniela Vlad, dyrektor handlowy AkzoNobel Powder Coatings. – Pomoże nam to wzmocnić naszą pozycję rynkową i stworzyć rezerwę zdolności produkcyjnych na wypadek problemów z realizacją dostaw.
Nowoczesny nowy budynek w Como i dodatkowa linia w Arnsbergu będą wsparciem dla dalszego rozwoju firmy we współpracy z klientami, zwłaszcza w segmencie motoryzacyjnym. I podobnie jak w przypadku każdego nowego budynku firma skupia się na spełnieniu najwyższych standardów zrównoważonej produkcji.
– Chociaż farby proszkowe już spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju, naszym celem jest, żeby budynki oraz inne obiekty, dzięki użyciu naszych produktów, spełniały określone normy na jak najwyższym poziomie –
kontynuuje Daniela Vlad. – Nasza firma przyjęła jasny i ambitny plan, zgodnie z którym zamierzamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 50% do 2030 r. i osiągnąć neutralność w tym obszarze do 2050 r., dlatego przyspieszamy działania zmierzające do zwiększenia udziału energii odnawialnej i wprowadzenia bardziej inteligentnych technologii produkcyjnych.Inwestycja w Como jest kolejnym krokiem po sierpniowej zapowiedzi znacznej rozbudowy zakładu AkzoNobel w Amata Industrial Park w Wietnamie. Moce produkcyjne w segmencie powłok okrętowych i ochronnych są zwiększane, przy jednoczesnym wdrażaniu różnych rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju, jak m.in. wykorzystanie energii słonecznej i wody deszczowej oraz systemy odzysku rozpuszczalników.