• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  17.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

    Biomasa, tlen i światło – tylko tyle potrzeba, aby wytworzyć ekologiczne żywice do produkcji farb i lakierów. Technologia rozwijana przez AkzoNobel wspólnie z ARC CBBC może już za kilka lat wejść na rynek.

    Od ponad dwóch lat AkzoNobel, wspólnie z holenderskim Centrum ds. Zaawansowanych Badań – Konsorcjum Związków Chemicznych (ARC CBBC), prowadzi badania, których efektem ma być opracowanie nowej technologii produkcji żywic z biomasy. Jak informuje koncern, w procesie tym wykorzystywane są monomery pochodzenia naturalnego aktywowane tlenem i światłem.

    Nowa technologia może zrewolucjonizować rynek farb i lakierów, umożliwiając uzupełnianie ich o innowacyjne funkcje, takie jak kontrolowane uwalnianie składników aktywnych czy możliwość dodawania nowych właściwości w trakcie eksploatacji powłoki. Właśnie nad takimi futurystycznymi cechami wspólnie z AkzoNobel pracuje zespół Bena Feringi – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii organicznej i profesora na Uniwersytecie w Groningen.

    Uczestnicy projektu szacują, że pierwsze produkty zawierające naturalne monomery pojawią się na rynku za ok. pięć lat. W tym czasie zamierzają udoskonalić proces ich wytwarzania na tyle, aby mógł być on efektywnie realizowany na skalę przemysłową. Jeśli im się to uda, już za 20-30 lat żywice syntetyczne mogą całkowicie zniknąć z rynku, zastąpione bardziej ekologicznymi produktami pochodzenia naturalnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...