• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(50)/2007

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Eksperci widzą kierunek rozwoju w powierzchniach wysokiej jakości

  Od 13 do 14 września 2007 w Instytucie Technologii Drewna w Dreźnie odbyły się czwarte warsztaty „Thermoface und Beschichtungen”. Głównymi tematami były najnowsze wyniki oraz podsumowanie w zakresie polerowania i lakierowania proszkowego materiałów drewnopochodnych.

  Instytut Technologii w Dreźnie urządził w dniach 13 i 14 września 2007 r. w Dreźnie czwarte warsztaty „Thermoface und Beschichtungen”. To spotkanie było honorowym kolokwium skierowanym do przechodzącego na emeryturę profesora dr. Helmuta Baucha. W pierwszym dniu warsztatów referenci przedstawili, obok stanu aktualnego, nowe kierunki rozwoju w procesach technologicznych obróbki powierzchniowej. Pokazano też tendencje rozwojowe w zakresie produkcji płyt MDF i lakierów proszkowych oraz wyniki prac dotyczące poprawności i pewności prowadzenia procesu lakierowania.

  493101.jpg

  Holenderskie przedsiębiorstwo Ledro Powder Coatings jest jednym z pionierów z branży i dysponuje nowoczesną linią produkcyjną lakierowania proszkowego MDF.

  Źródło: Redakcja

  Aktualną sytuację, w ramach swojego wykładu, ocenił bardzo trafnie dr Thomas Schmidt z firmy Tiger Coatings: „Większa część przedsiębiorstw nie słyszała nigdy o lakierowaniu proszkowym płyt drewnopchodnych MDF. Inni znają tę metodę, ale nie wierzą, że ona funkcjonuje. Pozostałe firmy są przekonane, że jest to technologia przyszłości, czekają więc na dalszy rozwój sytuacji. Wśród nich są takie, które wypróbowały tę metodę, ale nie wiedząc jak dobre wyniki można osiągnąć, tracą wiarę w nowe technologie. Tylko niewielki procent firm wie, o co chodzi przy lakierowaniu proszkowym materiałów drewnopochodnych, widzą w tym prawidłowy kierunek rozwoju swojej działalności i realizują go”. Główną przyczyną takiej sytuacji są dłogotrwałe, żmudne prace nad ustabilizowaniem procesu lakierowania MDF, tak aby w jego wyniku uzyskać gwarancję wysokiej jakości powierzchni. Już w roku 1991 przedłożono pierwsze pozytywne wyniki studiów odnośnie możliwości zrealizowania procesu. W roku 1994 zapoczątkowano przemysłowe lakierowanie proszkowe materiałów z drewna. W Niemczech, pierwszy zakład rozpoczął pracę w roku 2002.

  Zwiększyć poprawność i pewność wykonania

  Liczne nowe rozwiązania w zakresie produkcji lakierów utwardzanych w UV, urządzeń do ich utwardzania oraz ciągłe prace nad modyfikacją samych płyt MDF wpływają na przyspieszenie możliwości powszechnego zastosowania technologii lakierowania proszkowego. Profesor dr Helmut Bauch mówił: „Podsumowując, można stwierdzić, że szanse rynkowe dla szerszego zastosowania lakierowania proszkowego materiałów drewnianych znacznie wzrosły. Zarówno producenci płyt MDF, jak i producenci lakierów, poprzez swoje dokonania badawczo-rozwojowe, zadbali o to, aby poprawność i pewność wykonania była zapewniona. Dotychczasowe działania pokazały jednocześnie, że jest prawie niemożliwe, aby zakorzenić się w masowej produkcji tanich towarów. Presja cenowa, przez zastosowanie powlekanych melaminą bądź foliowanych płyt, jest zbyt duża”. Aktualne potrzeby rynku, według profesora, wyraźnie wskazują, że producenci (i lakiernie) będą coraz bardziej zwracać sie w kierunku uzyskiwania powierzchni najwyższej jakości. Z różnych stron wyraźnie widać starania, aby rozwinąć materiały i technologie dla powłok proszkowych o powierzchniach w najwyższym stopniu gładkości i połysku.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...