Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Kolorymetria

  8 miesięcy temu  05.02.2018, ~ Administrator   

  RAL Design System (system oznaczania barw) obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Dzięki 1625 systematycznie przyporządkowanym kolorymetrycznym odcieniom barw system jest uważany za idealny instrument do realizacji indywidualnych projektów kolorystycznych dla każdego, kto zajmuje się profesjonalnie tematyką kolorystyki i projektowania powierzchni. Od momentu premiery w 1993 roku, RAL spełnia wysokie wymagania stawiane kreatywnym projektom kolorystycznym, które wymagają mnóstwa odcieni barw.

  Podstawą systemu oznaczania barw RAL od 1976 roku jest międzynarodowa przestrzeń kolorystyczna CIELab. W tym przypadku odcienie kolorów całego systemu zostały rozmieszczone tak, aby zapewnić całkowite i równomierne pokrycie całej przestrzeni barw. Kolory RAL zostały ułożone według tonu barwy, jasności i nasycenia. Pozycje indywidualnych odcieni kolorów w tej przestrzeni barw są określane na podstawie siedmiocyfrowego numeru. Logiczne ich uporządkowanie następujące według kryteriów barw kolorów (ton barwy – H, jasność – L i nasycenie barwy – C) sprawia, że ​​system ten jest szybki i łatwy w zrozumieniu oraz przydatny. Dzisiaj RAL Design System spotkać można w postaci kolorowych wzorników w formie wachlarzyków (D2), pudełek (D8 i D6) i atlasu kolorów (D4).

  Wachlarzyki RAL D2, pudełka RAL D8 i D6 oraz atlas kolorów RAL D4 dostosowane są do specyficznych wymagań konkretnych grup docelowych i najbardziej zróżnicowanych aplikacji. Na przykład wachlarzyk kolorów D2 został opracowany w celu szybkiego zlokalizowania koloru, podczas gdy opracowanie nowoczesnych koncepcji kolorystycznych jest szybkie i łatwe dzięki pudełkom D8 lub D6.

  Ponadto w tym roku zostanie wydana kolejna książka z cyklu „Barwy zdrowia”. Będzie to przekazująca różne sposoby projektowania graficznego specjalistyczna publikacja pt. „Kolory dla umysłu, ciała i duszy”, powstała we współpracy z wybitnym badaczem kolorów i ich projektantem prof. Axelem Vennem. Bazuje ona całkowicie na systemie RAL i dotyczy wpływu kolorów na nasz umysł i ciało.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony