• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  28.05.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Wybudowana w 2001 roku lakiernia Volkswagen Poznań obchodzi swój jubileusz. Po 18 latach funkcjonowania i wielomilionowych inwestycjach jest dziś jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Każdego dnia taśmy produkcyjne lakierni pokonuje 750 karoserii modeli VW Caddy oraz VW Transporter T6.

    Wybudowana w 2001 roku lakiernia nakładem 104 mln euro była nie tylko największym placem budowy tamtych czasów, ale także jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce tego okresu. Jej budowa pozwoliła na rozpoczęcie nowego rozdziału w historii spółki. Z zakładu montującego samochody w systemie SKD spółka przeobraziła się w samodzielną fabrykę samochodów. 

    Przed 18 laty możliwości produkcyjne pozwalały na polakierowanie do 525 karoserii Transportera T4 oraz Skody Fabia. Dziś w wielokondygnacyjnej hali o powierzchni prawie 75 000 mkw. pracuje w systemie trzyzmianowym 812 pracowników i 65 robotów lakierniczych. W ciągu jednego dnia lakiernię może opuścić do 750 gotowych karoserii w ponad 138 barwach lakierów, w tym 19 seryjnych oraz 119 specjalnych. Lakiery aplikowane są na sześciu głównych wariantach karoserii VW Caddy oraz VW Transporter T6 w 107 różnych kombinacjach. W 2018 roku linie produkcyjne poznańskiej fabryki opuściło 191 tys. sztuk samochodów.

    Większość procesów lakierniczych wykonywanych jest przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń i robotów. Szczyt komina lakierni wyposażony jest w urządzenia do ciągłego pomiaru i kontroli lotnych związków organicznych. Pomiary i analizy wyników odbywają się co trzy sekundy. Dzięki temu zakład Volkswagen Poznań ma pełen nadzór nad wielkością emisji gazów do atmosfery. Dodatkowo przykładem rozwiązania prośrodowiskowego pozwalającego na istotną redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery są koła cieplne, dzięki którym możliwy jest odzysk ciepła z suszarek KTL i ponowne jego wykorzystanie w obszarze lakierni. Rozwiązanie to przekłada się na redukcję emisji o 2 tys. ton CO₂ rocznie.       

    Szerszy materiał z opisem procesu lakierniczego w majowo-czerwcowym „Lakiernictwie Przemysłowym”.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne