
Cieńsze powłoki proszkowe oznaczają niższe koszty produkcji. Ale jak bardzo cienkie mogą być, aby zachowały wszystkie swoje właściwości i nie były powodem wad aplikacyjnych? European Coatings Journal rozmawiał z dwoma ekspertami od malowania proszkowego o trendach w lakiernictwie proszkowym.
– Już teraz na niektórych komercyjnych liniach produkcyjnych nakłada się cienkie powłoki proszkowe o grubości 20-30 μm – wyjaśnia Nigel Sherwing, który pracuje jako dyrektor techniczny w Akzo Nobel. – I teoretycznie jest jeszcze możliwość osiągnięcia powłok za pomocą farb proszkowych o grubości zaledwie kilku mikronów.
Zgadza się z tym Robert Watson, kierownik ds. marketingu globalnego w dziale powłok proszkowych w firmie Allnex, lecz widzi wyzwania na tym polu. – Niższe grubości folii mają większą tendencję do wykazywania zwiększonej ilości wad lakierniczych, jak np. skórki pomarańczowej, a dodatkowo zmniejsza się moc pokrywania, zwłaszcza jaśniejszych kolorów – wyjaśnia Watson, który dostrzega także ryzyko zmniejszenia właściwości ochronnych. – Mała grubość powłoki, zwłaszcza na krawędziach, może zmniejszyć odporność na uderzenia, co może prowadzić do większego ryzyka korozji.
Obaj eksperci zgadzają się, że uzyskiwanie cieńszych powłok lakierniczych jest wyzwaniem. – Cząstki farby muszą być bardziej rozdrobnione, aby uzyskać cienką warstwę powłoki proszkowej – wyjaśnia Robert Watson z Allnex. Nigel Sherwing z AkzoNobel dodaje, że farba musi być w takim przypadku fluidyzowana.
Oprócz ograniczania grubości powłok na rozwój rynku powłok proszkowych mają również wpływ liczne inne trendy. Cyfryzacja jest jednym z najważniejszych, przynajmniej dla Nigela Sherwinga. – Handel elektroniczny, digitalizacja kolorów i narzędzia cyfrowe to kluczowe obszary rozwoju – mówi. – Wprowadziliśmy już kilka aplikacji cyfrowych w różnych segmentach rynku, obsługujących bardzo dokładne narzędzia do pomiaru kolorów, które łączą się z oprogramowaniem mobilnym, aby umożliwić szybki i dokładny dobór kolorów.
Dla Roberta Watsona niższe temperatury utwardzania powłok są kluczowym trendem. – Temperatura polimeryzacji 130°C i nawet niższa umożliwia większy dostęp do wrażliwych na temperaturę podłoży, takich jak drewno, kompozyty czy tworzywa sztuczne, co staje się coraz ważniejsze, ponieważ do konstrukcji i produkcji wykorzystywane są innowacyjne kombinacje materiałów – uważa.
Obaj eksperci zgadzają się, że potrzeby zrównoważonego rozwoju wpłyną na rozwój powłok proszkowych.
Więcej informacji o trendach w lakiernictwie proszkowym oraz szczegółowe wyjaśnienia dotyczące grubości powłok można znaleźć w wywiadzie opublikowanym w European Coatings Journal 12/2018. Jest on dostępny online dla subskrybentów biblioteki cyfrowej European Coatings 360°.