
Na dworcu PKP Nowa Łódź Fabryczna odbyła się konferencja „Stal w architekturze”. W wydarzeniu, zorganizowanym przez partnerów programu BUDUJ ZE STALI, we współpracy z firmą ZEMAN HDF sp. z o.o., wzięli udział studenci architektury oraz przedstawiciele firm branży stalowej.
Budowa dworca Łódź Fabryczna to jedna z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Nowa stacja jest najnowocześniejszym podziemnym dworcem w kraju, który połączył Łódź szybkimi pociągami z największymi miastami Polski i Europy. To projekt, który zmienił nie tylko oblicze miasta, ale także polskiej kolei.
Nowa Łódź Fabryczna jest wyposażona w 4 perony i 8 torów. Projekt przewiduje także powstanie dwuprzestrzennego tunelu: dla ruchu dalekobieżnego, regionalnego, aglomeracyjnego oraz dla kolei dużych prędkości.
Nowoczesny dworzec stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, który w centrum miasta łączy kolei aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.
Co istotne, dworzec nie tylko spełnia swoje funkcje użytkowe – jest także obiektem cechującym się wyjątkowym wyglądem i estetyką. O szczegółach projektowania i montażu konstrukcji stalowej dworca opowiedzieli przedstawiciele firmy ZEMAN HDF sp. z o.o., która za tę realizację została w 2017 roku nagrodzona nagrodą w Konkursie Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych – „Konstrukcja Stalowa – Realizacja Roku” – Rafał Lipiński (konstruktor prowadzący) i Mariusz Koserczyk (kierownik budowy).Co istotne, dzięki doświadczeniu firmy, udało się bardzo dokładnie odwzorować wizję architektoniczną w rzeczywistości, co przeważnie jest dla projektantów kwestią problematyczną. Ze względu na skomplikowaną strukturę świetlików, firma przeprowadziła szereg pomiarów oraz weryfikację zagrożenia pożarowego, co pozwoliło na bezpieczną realizację przedsięwzięcia z uwzględnieniem przyszłych, sąsiadujących realizacji.
Po prezentacji uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po obiekcie w towarzystwie przedstawicieli firmy ZEMAN.Odbyły się także dwie prezentacje – Wojciech Ochojski, doradca techniczny z firmy ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o. opowiedział o nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjno-materiałowych na bazie kształtowników walcowanych na gorąco ArcelorMittal, natomiast Piotr O. Korycki, pełnomocnik zarządu ds. wdrożeń BLACHY PRUSZYŃSKI sp. z o.o. poruszył temat lekkich konstrukcji stalowych.