• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła
    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Nieorganiczne powłoki o dużej zawartości cynku (IOZ), część 2

    W pierwszej części artykułu („Lakiernictwo Przemysłowe” nr 4(120)/2019) omówiliśmy wymagania dotyczące przygotowania powierzchni dla jednowarstwowego nieorganicznego systemu powłokowego z krzemianu cynku i doszliśmy do wniosków, że nie są one zbyt uciążliwe. Głównym zadaniem dla inspektora jest dokładna kontrola wzrokowa, aby upewnić się, że wszystkie powierzchnie zostały oczyszczone strumieniowo-ściernie do wymaganego standardu. Jednak nakładanie, suszenie i utwardzanie tych powłok jest znacznie bardziej problematyczne i zostanie to omówione w tym numerze.

    Czy nakładanie nieorganicznych powłok wysokocynkowych wymaga specjalnych umiejętności?

    Chociaż umiejętności wymaganych do skutecznego mieszania i aplikacji gruntów lOZ można łatwo nauczyć wykonawców prac malarskich, postępowanie z IOZ w taki sam sposób, jak z innymi farbami niezawierającymi spoiw nieorganicznych, może prowadzić do wadliwego ich zastosowania. Na przykład pigment cynkowy jest ciężki i szybko osiada, musi być nieustannie mieszany podczas aplikacji (producenci agregatów malarskich oferują specjalne wersje z mieszalnikiem). Aplikator musi nakładać powłokę w postaci mokrej w równych, równoległych przejściach. Warunki aplikacji: temperatura i wilgotność oraz grubość nałożonych powłok są kluczowe dla właściwego utwardzenia. Niezbędni są wykwalifikowani malarze.

    Jak utwardzają się nieorganiczne powłoki krzemianowo-cynkowe?

    W przypadku produktu rozpuszczalnikowego pierwszym etapem jest odparowanie rozpuszczalnika, zjawisko to łatwo występuje nawet w bardzo zimnych warunkach. Po odparowaniu rozpuszczalnika alkilokrzemian (zazwyczaj etylo) reaguje z wodą (reakcja hydrolizy) z wytworzeniem silanolu i etanolu. Cząsteczki silanolu krzyżują się w reakcji kondensacji, tworząc polimer krzemianowy i wodę. Jony cynku wytwarzane przez dodanie pyłu cynkowego do spoiwa krzemianowego służą do katalizowania reakcji hydrolizy i kondensacji.
    Idealne warunki dla nakładania rozpuszczalnikowej powłoki krzemianowej IOZ to temperatura powierzchni od 20 do 25°C (68 do 77°F) przy wilgotności względnej (RH) od 70 do 90%. Czasy utwardzania wzrastają, gdy rzeczywiste warunki oddalają się od tych idealnych warunków. W warunkach niskiej wilgotności powłoka „wysycha”, ale uzyskuje się miękkie, kruche, nieutwardzone powłoki. Zwilżanie wodą poprzez natrysk lub zwiększenie parowania w obszarze suszarni (np. poprzez wylanie wody na podłoże) należy przeprowadzić, jeśli wilgotność względna spadnie poniżej 50% podczas utwardzania (60% w przypadku przemalowania), ale takie działania nie utwardzą powłoki, która już wyschła. Powłoka utwardzi się również w warunkach bardzo wysokiej wilgotności, ale parowanie rozpuszczalnika będzie spowolnione, a ryzyko uszkodzenia przez deszcz lub kondensację będzie większe.

    Zaproponowano wiele testów do sprawdzania utwardzenia rozpuszczalnikowych powłok krzemianowych IOZ, ale badania wykazały, że test na ścieranie rozpuszczalnikiem metyloetyloketonem (MEK) (ASTM D47523) jest jedyną wiarygodną metodą polową.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2
    Fot. 3
    Tabela nr 3. Zestawienie warunków klimatycznych optymalnych do aplikacji IOZ [10], [11].
    Rysunek 4.
    Rysunek 5.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik

    WYDANIE 5(121)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne