• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła
    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące.

    Środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące.

    Strona 1 z 4

    Jakość i bezpieczeństwo w procesach obróbki powierzchniowej, część 2

    Mimo że w ogólnej liczbie zdarzeń wypadkowych zarejestrowanych w przemyśle wypadki będące skutkiem narażenia na czynniki chemiczne stanowią niewielki odsetek, to w branży chemicznej obróbki powierzchni są one dość istotnym problemem. Charakter prowadzonych procesów obróbczych, rozwiązania technologiczne oraz znaczne ilości wykorzystywanych chemikaliów powodują, że to właśnie ekspozycja na środki chemiczne wymaga szczególnej uwagi. Całkowita eliminacja wypadków jest trudna do osiągnięcia, ale prawidłowe podejście do zarządzania chemikaliami w firmie zdecydowanie pozwala na minimalizację ryzyka i negatywnych skutków potencjalnych zdarzeń.

    Chemikalia w procesach obróbki powierzchniowej

    Chemiczna obróbka powierzchni metali wiąże się z koniecznością stosowania bardzo szerokiej gamy substancji i mieszanin chemicznych o różnym stopniu szkodliwości dla zdrowia i życia człowieka czy bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Z roku na rok opracowywane są coraz bardziej bezpieczne metody obróbki, jednak nie należy oczekiwać całkowitej eliminacji środków niebezpiecznych z procesów obróbczych. Skoro dany czynnik ma zdolność przekształcania dość odpornej powierzchni metalicznej, to trudno spodziewać się, aby nie posiadał żadnego wpływu na ludzkie tkanki czy cały organizm. Rosnąca wiedza i świadomość najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia, jak działanie kancerogenne czy mutagenne spowodowały, że z procesów eliminowane są takie czynniki, jak chrom VI-wartościowy, rozpuszczalniki organiczne, w tym chlorowcopochodne czy metale ciężkie, jak kadm i nikiel. Skutkuje to zdecydowaną poprawą bezpieczeństwa procesów obróbczych w odniesieniu do skutków zdrowotnych długoterminowych, tj. takich, które mogą występować w wyniku wielokrotnie powtarzającego się i długotrwałego narażenia na dany czynnik występujący w środowisku pracy. Dzięki eliminacji tych czynników ze środowiska pracy możliwe jest ograniczenie występowania tzw. chorób zawodowych, które występują i są diagnozowane u pracowników lub byłych pracowników po wielu latach narażenia na dany czynnik niebezpieczny. 

    Dużo większym problemem współczesnej branży chemicznego przygotowania powierzchni będzie zatem wypadkowość związana z chemikaliami, które wywołują skutki natychmiastowe, ale często trwałe i bardzo poważne. Jak łatwo się domyślić, chodzi o substancje i mieszaniny żrące. Zgodnie z definicją, substancja czy mieszanina żrąca to taka, która w zetknięciu z żywą tkanką może doprowadzić do jej zniszczenia w różnym stopniu [1]. W praktyce oznacza to oparzenie chemiczne o różnym stopniu i różnych następstwach, od lekkiego podrażnienia aż do całkowitego i nieodtwarzalnego zniszczenia tkanek. Substancje i mieszaniny o charakterze żrącym są obecnie najczęstszym występującym zagrożeniem w zakładach obróbki powierzchni w obrębie takich procesów, jak kwaśne i alkaliczne procesy mycia, trawienia czy nakładanie powłok konwersyjnych i pasywacji. Nie należy oczywiście bagatelizować ogólnie toksycznego działania innych substancji i mieszanin, o czym pisaliśmy w artykule dotyczącym kart charakterystyk, jednak z punktu widzenia wypadkowości w branży czynniki żrące mają zdecydowane pierwszeństwo.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dakon 1 miesiąc temu A jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, to jak to widzicie - http://prokadra.pl/... ? Kierunek wydaje się całkiem słuszny, co nie? Zgadzacie się z tym wszystkim?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji