• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  04.01.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    W dobie pandemii musimy odłożyć na bok plany wycieczkowe. A to znaczy, że mamy znacznie więcej czasu na odświeżanie naszego obejścia. W nowy rok zacznijmy od drzwi.

    Planując odświeżenie wnętrza, na ogół zapominamy o drzwiach. A szkoda, bo to właśnie ten element od razu przyciąga wzrok gości, a – odnowiony – roztoczy aurę nowości także na sąsiadujące z nim przestrzenie. Warto więc poświęcić drzwiom nieco uwagi – zwłaszcza że ich odmalowanie wymaga mniej trudu niż może się wydawać.

    Krok 1: przygotowanie do malowania

    Drzwi zdecydowanie łatwiej się maluje, jeśli leżą na płasko. Dlatego pierwszym krokiem będzie zdjęcie ich z ościeżnicy. Aby ułatwić sobie malowanie bocznych krawędzi, dobrze jest ułożyć je na podwyższeniu. Możemy w tym celu wykorzystać choćby cegły. Jeśli nie mamy pomocnika, zostawmy zawiasy na ościeżnicy – dużo łatwiej będzie nam potem zamocować drzwi z powrotem.

    Okucia i klamki trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zdarciem lub pomalowaniem farbą. Najlepiej byłoby je rozmontować, ale jeśli nie chcemy tego robić, oklejmy je dokładnie taśmą malarską.

    Krok 2: szlifowanie

    Następnie drzwi trzeba oszlifować – wygładzi to powierzchnię oraz zapewni lepszą przyczepność farby. Pierwszy szlif możemy wykonać papierem ściernym o ziarnistości 100-150, a kolejny – papierem o mniejszym ziarnie (180-220). Pamiętajmy, aby szlifować zawsze w kierunku zgodnym z rozkładem włókien drewna. Inaczej mogą powstać nieestetyczne zadziory.

    Na koniec całość przecieramy wilgotną szmatką, aby usunąć kurz i pozostałości szlifowania. Przed nałożeniem gruntu, należy odczekać, aż cała powierzchnia dobrze wyschnie.

    Krok 3: nałożenie podkładu

    Teraz skrzydło drzwi i krawędzie boczne trzeba dokładnie zagruntować. Farba podkładowa nie tylko nada drewnu gładkość, ale także zabezpieczy jego strukturę przed wilgocią i ewentualnymi uszkodzeniami. Zwiększy także przyczepność i ożywi kolor farby. Podobnie jak podczas szlifowania, także przy gruntowaniu należy pamiętać, aby operować pędzlem lub wałkiem w kierunku zgodnym z rozkładem włókien.

    Drzwi należy zostawić do wyschnięcia na ok. 2 godziny, a następnie odwrócić i powtórzyć procedurę gruntowania na drugiej stronie skrzydła.

    Krok 4: malowanie

    Farbę nakładamy dokładnie w ten sam sposób jak podkład – wałkiem na większych powierzchniach i pędzlem na krawędziach, pamiętając o odpowiednim kierunku malowania. Po pokryciu jednej strony zostawiamy ją do wyschnięcia, a następnie obracamy i malujemy drugą stronę.

    Po wyschnięciu farby warto dla uzyskania lepszego efektu nałożyć drugą warstwę. I gotowe! Na koniec pamiętajmy, żeby taśmę malarską usunąć jak najszybciej – jeszcze przed całkowitym związaniem farby. Inaczej możemy mieć problem z oddzieleniem jej od powierzchni drzwi.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dedek 1 2 miesiące temu Jak widzicie to - https://kniz.pl/... W sensie naprawę drzwi czy okien? Takie odświeżenie przynosi trwały efekt? A jeśli tak, to na jak długo?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne