
Holenderski koncern wspólnie z fotografami muzealnymi zbadał, co wpływa na jakość odwzorowania kolorów na fotografiach słynnych obrazów.
AkzoNobel jest znany z tego, że nie stroni od ciekawych projektów. Tym razem wspólnie z muzealnikami i fotografami technicznymi z Rijksmuseum w Amsterdamie przeprowadził badania nad dokładnością odwzorowywania kolorów na zdjęciach ciemnych obrazów muzealnych, głównie autorstwa Rembrandta. Okazało się, że szczególnie trudne do sfotografowania są ciemne kolory, z których słyną mistrzowie holenderscy XVII w. Specjaliści ds. kolorystyki zbadali, dlaczego tak jest i jak można zaradzić temu problemowi.
Pierwsza faza projektu o znamiennej nazwie „Nocna straż” zakończyła się 18 listopada, a jej wyniki zostały przedstawione podczas wirtualnej konferencji. Jak podkreślali jego uczestnicy, fotografowanie obrazów stanowi spore wyzwanie: potrzebny jest do tego nie tylko świetny sprzęt i odpowiednie oświetlenie, ale też specjalistyczne oprogramowanie i kalibrator, który przez porównanie kolorów na obrazie z paletą 140 barw wzorcowych umożliwia właściwe odwzorowanie każdego z nich. W przypadku ciemnych odcieni nie zawsze się to jednak udaje.
AkzoNobel postanowił zbadać tę kwestię: przygotował kilka serii ciemnych próbek, a następnie poddał je badaniu z wykorzystaniem nowoczesnych spektrofotometrów i kalibratorów stosowanych przez muzealników. Rezultat był zaskakujący: okazało się, że problem stanowi tu nie sam sprzęt, lecz sposób przetwarzania danych z aparatu oraz ich wykorzystania w procesie kalibracji. Wyniki te posłużyły do przygotowania serii wskazówek dla fotografów muzealnych ułatwiających im właściwe fotografowanie ciemnych barw.Na tym jednak nie koniec: koncern zamierza kontynuować projekt i przeanalizować inne aspekty mogące wpływać na dokładność odwzorowania koloru na zdjęciach muzealnych, takie jak filtry czy fluorescencja. Wyniki poznamy w kolejnych miesiącach.