• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  16.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Rozwiązania systemowe FreiLacke 

    FreiLacke wspiera energetykę wiatrową na całym świecie dzięki innowacyjnym koncepcjom projektowania i lakierowania poszczególnych elementów wiatraków.

    Ludzie od zawsze wykorzystywali siłę wiatru: czy to do napędzania tartaków i młynów, do pompowania wody ze studni, czy do stawiania żagli. W dzisiejszych czasach energia wiatru służy przede wszystkim do wytwarzania energii elektrycznej i jest niezwykle przyjazna dla klimatu: turbina wiatrowa wytwarza do 70 razy więcej energii niż jest to konieczne do jej produkcji, użytkowania i utylizacji.
    Po koniec 2017 roku na całym świecie zainstalowano urządzenia do wytwarzania energii wiatrowej o łącznej mocy prawie 540 gigawatów. Mimo że w naszym regionie rozwój energetyki wiatrowej jest obecnie spowolniony, to na całym świecie silnie się rozwija. W Chinach, kraju o największej mocy zainstalowanej energii wiatrowej, w połowie 2019 r. było to 217 gigawatów. Wielka Brytania chce do 2030 roku pozyskiwać jedną trzecią swojej energii z morskich farm wiatrowych, a Stany Zjednoczone, podobnie jak wiele innych krajów, znacznie rozwijają produkcję energii z wiatru. − W celu zwiększenia wydajności energetycznej stawia się coraz wyższe wieże turbin wiatrowych, a łopaty są coraz dłuższe − wyjaśnia Andreas Löffler z działu Business Development Composites, w firmie FreiLacke. − Ciągle dochodzą do tego nowe, bardziej wymagające lokalizacje na morzach. Jednakże turbiny nie mogą być produkowane taniej, ponieważ ich jakość nie może być dalej obniżana. Oznacza to, że potrzebne są nowe koncepcje turbin – pilnie potrzebne są świeże, innowacyjne rozwiązania!

    Koncepcja systemu musi być spójna 
    Dla klientów z sektora energetyki wiatrowej FreiLacke opracowało systemy powłok dla wszystkich elementów turbin − od fundamentu po łopatę wirnika. Aby wesprzeć ich w minimalizowaniu kosztów produkcji energii elektrycznej i zminimalizować ich ślad węglowy, producent ze Schwarzwaldu opracował nowe koncepcje powłok ochronnych oraz materiały do budowy części składowych turbin. − Dzięki naszym powłokom systemowym oferujemy już klientom kompletny pakiet, który pozwala lakierować w tej samej jakości i kolorze różne powierzchnie – zapewnia Andreas Löffler. − Obecnie rozszerzamy tę koncepcję systemu daleko poza powłoki, a także doradzamy producentom w zakresie projektowania i budowy poszczególnych komponentów. 

    Nowy sposób spojrzenia na wyzwania 

    Zdaniem FreiLacke sytuacja wymaga całkowitego przemyślenia procesów produkcyjnych. Nowe technologie procesowe powinny prowadzić do obniżenia kosztów utrzymania instalacji, co w dłuższej perspektywie obniżyłoby koszty produkcji, a tym samym koszty wytwarzania energii elektrycznej. 
    Dlatego zespół ds. rozwoju we FreiLacke myśli również o kombinacjach wielomateriałowych i ich optymalnej koordynacji – na przykład o sposobie interakcji żywic ciekłych i proszkowych. – Do tej pory farby proszkowe nie były używane w turbinach wiatrowych – mówi Löffler. 
    Jednak zawsze warto od czasu do czasu spojrzeć na procesy z innej perspektywy: na przykład, myśląc o podłożach razem z rozwiązaniami malowania. W ten sposób firma FreiLacke oferuje kompetencje procesowe i kompleksowe wsparcie. 
    – Naszą zaletą jest to, że dysponujemy w magazynie wszystkimi surowcami do produkcji farb ciekłych i proszkowych oraz żywic, a dzięki zdobytemu doświadczeniu możemy wykorzystać te materiały do opracowywania nowych rozwiązań – podkreśla ekspert energetyki wiatrowej.
    Celem jest zapewnienie większej wydajności i rentowności poprzez usprawnienie etapów procesu w tworzeniu wartości dodanej. Oznacza to, że energia wiatrowa w coraz większym stopniu staje się prawdziwie zielonym źródłem energii.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...