• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    ARTYKUŁY

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    15 godzin temu  09.05.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Polskie Towarzystwo Cynkownicze przygotowało katalog firm, które oferują usługi w cynkowaniu ogniowym. Jeśli jesteś zainteresowany tym procesem zabezpieczania antykoryzjnego stali, zajrzyj do katalogu, w którym znajdziesz najlepsze ocynkownie ogniowe z całej Polski.

    Ochrona stali przed rdzą to wyzwanie, z którym mierzy się praktycznie każda gałąź gospodarki. Co roku straty spowodowane działaniem korozji liczone są w miliardach euro, tymczasem powłoki antykorozyjne z ocynku ogniowego zapewniają skuteczne i dość tanie zabezpieczenie, które w pełni izoluje stal od szkodliwych czynników zewnętrznych.

    Proces cynkowania ogniowego

    Cynkowanie ogniowe to technologia ochrony stali przed korozją, która już od przeszło 100 lat wykorzystywana jest na skalę przemysłową do zabezpieczania różnego rodzaju metalowych elementów. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich wyrobów ślusarskich, jak również masywnych konstrukcji stalowych.

    Proces cynkowania ogniowego składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię elementów do cynkowania poprzez zanurzenie ich w szeregu kąpieli, celem pozbycia się tłuszczu, oleju i ewentualnych produktów organicznych oraz rdzy. Następnie stalowe elementy są poddawane suszeniu, po czym trafiają do wanny cynkowniczej wypełnionej stopionym cynkiem o temperaturze w okolicach 450°C. W trakcie tego etapu na powierzchni stali tworzy się wielowarstwowa powłoka ochronna, która jest wynikiem szybkiej reakcji metalurgicznej pomiędzy cynkiem i żelazem. Ocynk odznacza się estetycznym wyglądem oraz wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, czy zanieczyszczenia.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Wytrzymała powłoka antykorozyjna

    W wyniku procesu cynkowania ogniowego na powierzchni stali powstaje mechaniczna bariera silnie związana z podłożem, która nawet w ekstremalnych warunkach zapewnia ochronę przed korozją na minimum kilkadziesiąt lat. Co prawda sam cynk ulega powierzchniowej korozji, to produkty tej reakcji tworzą szczelną warstwę zewnętrzną, która opóźnia dalsze postępowanie degradacji. Miejscowe przerwanie powłoki cynkowej również nie stanowi problemu, dzięki tzw. ochronie katodowej. Różnica potencjałów elektrochemicznych pomiędzy stalą a cynkiem sprawia, że to cynk ulega utlenieniu w pierwszej kolejności, a jego sole formują „osłonę”, która wypełnia ubytek i zapobiega powstawaniu korozji podpowierzchniowej.

    Cynkowanie ogniowe zabezpiecza elementy nie tylko przed rdzą, ale także uszkodzeniami mechanicznymi i zbyt wysokimi temperaturami. Ocynk zachowuje swoje właściwości ochronne do 200°C przy ciągłej ekspozycji na ciepło.

    Powłoki antykorozyjne z ocynku ogniowego znacznie wydłużają żywotność stalowych konstrukcji, co redukuje koszty związane ich eksploatacją. Długa żywotność oznacza również mniejsze zapotrzebowanie na surowce i energię, a to idealnie wpisuje się w coraz popularniejszy model gospodarki cyrkulacyjnej, w której rozsądne zarządzanie zasobami to absolutny priorytet.