• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Raport

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  30.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Czy zdeklasują konkurencję?

    Farby i lakiery na bazie wody z roku na rok zyskują na popularności. Mimo to w niektórych aplikacjach, takich jak utrzymanie ruchu czy ochrona przed korozją, nadal przegrywają z produktami typu high solids czy „zero VOC”.

    W ostatnich dekadach popyt na ekologiczne systemy wodorozcieńczalne konsekwentnie wzrastał, stymulowany zmianami legislacyjnymi i oczekiwaniami samych użytkowników. Tendencja ta widoczna jest zwłaszcza w segmencie farb architektonicznych, w którym powłoki na bazie wody stanowią ponad 85% wszystkich sprzedawanych produktów malarskich. Inaczej sytuacja wygląda w sektorze przemysłowym, w tym zwłaszcza w aplikacjach z zakresu utrzymania ruchu czy ochrony antykorozyjnej, gdzie udział farb wodnych nie przekracza 10%. 
    Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Orr & Boss: według analityków globalny rynek farb i lakierów przemysłowych wart jest łącznie 13,2 mld euro, co w przeliczeniu na wolumen odpowiada 2,14 mld litrów sprzedanej farby. Systemy wodne stanowią zaledwie 6% owego wolumenu (135 mln litrów), a łączna wartość ich sprzedaży wyniosła 793 mln euro. 

    Europa na czele stawki

    W wartościach bezwzględnych największym odbiorcą farb i lakierów wodnych stosowanych w utrzymaniu ruchu i ochronie przed korozją pozostaje Azja. Według wyliczeń firmy Orr & Boss w segmencie tym sprzedano tu 1,52 mld litrów farby o łącznej wartości 8,3 mld euro. Powłoki wodorozcieńczalne stanowiły jednak tylko 4,7% wartości owej sprzedaży (395 mln euro) i 5% jej wolumenu (78 mln l). A to oznacza, że pod względem udziału w rynku Azję wyprzedziła zarówno Europa (niecałe 10% wartości i 11,6% wolumenu), jak i Ameryka Północna (9% wartości i 10% wolumenu).
    Tabelę zamyka Bliski Wschód i Afryka, gdzie sprzedaż farb wodnych stanowi 6,5% wolumenu i 5,8% wartości sprzedaży powłok antykorozyjnych i do zastosowań UR, oraz Ameryka Południowa – z 4,6-procentowym udziałem w wolumenie i 3,9-procentowym udziałem w wartości sprzedaży.

    Głównym wyzwaniem dla producentów powłok na bazie wody do zastosowań przemysłowych nadal pozostaje zapewnienie im odpowiedniej efektywności, w tym zwłaszcza w zakresie ochrony przed korozją, warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, oraz przyczepności do szerokiej gamy powierzchni, takich jak stal, aluminium, tworzywa sztuczne czy kompozyty.

    Do niewymagających aplikacji 

    W raporcie firmy Orr & Boss rynek farb do aplikacji z zakresu utrzymania ruchu i ochrony antykorozyjnej podzielony został na dwa segmenty. Pierwszy obejmuje powłoki z wyższej i środkowej półki, zaś w drugim znalazły się produkty o niższej cenie i jakości. Przykładem tych pierwszych mogą być farby i lakiery do zabezpieczania morskich platform wiertniczych i innych obiektów funkcjonujących w środowiskach wysoce korozyjnych. Natomiast do drugiej grupy można zaliczyć wszystkie produkty do powlekania elementów i urządzeń mających zerowy lub niewielki kontakt z chemikaliami, ale wymagających ochrony przed oddziaływaniem czynników środowiskowych.

    W segmencie powłok wysokiej i średniej jakości udział farb i lakierów wodorozcieńczalnych wynosi zaledwie 3,5%, podczas gdy w grupie powłok z niższej półki – 8,7%. W Europie odsetek ten wynosi odpowiednio: 4% i 21%. Według raportu Orr & Boss powłoki wodne są często stosowane w tych sektorach, które nie wymagają wysokiej ochrony obiektów i instalacji, a jednocześnie kładą duży nacisk na ekologiczność stosowanych produktów. Należą do nich przede wszystkim energetyka, transport oraz produkcja przemysłowa (zakłady produkcyjne). Aby spełnić wymogi ekologiczne, w wielu aplikacjach stosuje się także powłoki typu high solids (o dużej zawartości cząstek stałych).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(130)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne