• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

Przegląd inwestycji

Wydanie nr: 6(152)/2024

Artykuły branżowe

Przegląd inwestycji

2 miesiące temu  20.02.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

Fot. 1. Suszarka w malarni NORD

Fot. 1. Suszarka w malarni NORD

Strona 2 z 3


Fot. 2 Malarnia NORD 2


Fot. 3. Lakiernia proszkowa

Malarnia proszkowa
Kolejną inwestycją z tego roku, na którą warto zwrócić uwagę, jest malarnia proszkowa dla lidera branży oświetleniowej, który również kładzie ogromny nacisk na energooszczędne rozwiązania i zrównoważony rozwój (fot. 3, 4, 5). Jest to wysokowydajna instalacja technologiczna do automatycznego malowania obudów mieszczących się w kopercie detalu 3000 × 400 × 1800 mm i wadze do 200 kg. Spełnienie wymagań procesu przygotowania chemicznego, którego dostawcą jest firma Henkel, gwarantuje 6-strefowa myjka przelotowa wykonana z polipropylenu. Detale po obróbce chemicznej trafiają do suszarki gazowej. W celu zwiększenia efektywności energetycznej zastosowany został układ bezpośredniego grzania (bez wymiennika ciepła). Wysuszone części transportowane są z wykorzystaniem przenośnika Power&Free produkcji ADAL do strefy chłodzenia przed kabinami proszkowymi. Długie serie malowane są automatycznie w kabinie firmy Gema, która została wyposażona w stanowisko ręczne do domalowywania na wejściu i wyjściu. Prototypowe detale kierowane są do otwartej, frontowej kabiny ręcznej ADAL. Pomalowane detale przemieszczają się do gazowego pieca polimeryzacji z wymiennikiem ciepła (spalanie pośrednie), z możliwością wyboru długiej lub krótkiej trasy w zależności od wymagań malowanego detalu. Piec wyposażony jest w innowacyjny układ odzysku spalin. Spaliny przechodzące przez układ wymiennika kierowane są do suszarki, co minimalizuje energochłonność procesu suszenia. Wygrzane detale bezpośrednio z pieca wjeżdżają do tunelu chłodzenia, skąd po ostudzeniu kierowane są na stanowiska rozładunkowe. Centralny system sterowania z wymianą danych z systemem zarządzania produkcją fabryki zapewnia kontrolę przepływu materiału, możliwość wyboru tras i czasów technologicznych poprzez zeskanowanie kodu QR przypisanego do typu detalu.


Fot. 4. Widok myjki natryskowej wykonanej z PP


Fot. 5. Widok urządzeń grzewczych i frontowej kabiny ADAL (po lewej)

Malarnia KTL
Po sukcesach wcześniejszych przedsięwzięć, realizacji lakierni mokrych i proszkowych planujemy jeszcze w grudniu oddać do użytku malarnię kataforetyczną oraz linię pasywacji dla klienta z branży automotive. Ze względu na konieczność zapewnienia najwyższej jakości powlekania oraz wydajności uwzględniającej planowany rozwój firmy podjęto decyzję o budowie w pełni automatycznej instalacji technologicznej KTL składającej się z następujących głównych obszarów: 

  • gniazdo chemicznego przygotowania powierzchni (17-wannowy system natryskowo-zanurzeniowy realizujący proces chemiczny firmy BASF Chemetall),
  • gniazdo malowania KTL,
  • piec zasyfonowany,
  • tunel chłodzenia,
  • dopalacz termiczny spalin z wielostopniową rekuperacją ciepła,
  • automatyczny system transportu,
  • porcjowa instalacja obróbki ścieków oraz system przygotowania wody sieciowej (stacja wody demi),
  • centralny system sterowania i zarządzania malarnią.