• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  23.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Druk cyfrowy w procesie powlekania blachy

    Szybszy, wyższej jakości, tańszy i bardziej elastyczny: jednoetapowy druk cyfrowy w powlekaniu blachy to innowacja, która rewolucjonizuje proces powlekania zwojów. W ramach tej metody drukowania, jako integralnej części procesu powlekania, można drukować zdjęcia, grafiki komputerowe i próbki bezpośrednio na blachach stalowych lub aluminiowych. Do druku cyfrowego na zwojach stosuje się przyjazne dla środowiska zol-żelowe farby drukarskie, innowację grupy HELIOS.

    180 metrów na minutę – szybkie i wydajne powlekanie zwojów

    Powlekanie zwojów jest to ciągły, zautomatyzowany proces powlekania metalu przed jego przetworzeniem na produkty końcowe. Podłoże stalowe lub aluminiowe jest dostarczane w formie zwoju z walcowni. Metalowy zwój jest umieszczany na początku linii powlekania i w jednym ciągłym procesie jest rozwijany, czyszczony, poddawany obróbce wstępnej, gruntowany i malowany lub drukowany przed zwinięciem po drugiej stronie linii, a następnie pakowany do wysyłki. Wszystko to dzieje się z prędkością do 180 metrów na minutę!

    Konwencjonalne procesy drukowania i ich wady

    Technologie druku stosowane obecnie do uszlachetniania wstępnie malowanego metalu to przede wszystkim rotograwiura, fleksografia i laminowanie na gorąco zadrukowanymi foliami z tworzyw sztucznych. Druk fleksograficzny lub wklęsły wykorzystuje elastyczne płyty drukarskie wykonane z różnych materiałów lub walce form drukarskich. Płyta lub cylinder formy drukowej obraca się i zostaje pokryta/ty szybkoschnącą farbą drukarską. Zadrukowywane podłoże przesuwa się po cylindrze, który drukuje farbę na podłoże. Jest to proces o dużej prędkości, który może być stosowany do drukowania różnych rodzajów podłoży. Proces ten ma jednak również pewne wady. 

    Koszt walców 
    Koszt druku lub rolek grawerowanych jest największą wadą stosowania druku rotograwiurowego. Rolki te przenoszą obrazy, które mają być nadrukowane na podłoże, a do każdego wzoru musi być zakupiona co najmniej jedna rolka. W przypadku dużych nakładów obejmujących wiele metrów kwadratowych jednorazowy koszt rolek może zostać zrekompensowany przez szybkość i koszty produkcji. Jednak w przypadku krótszych serii koszt rolek przewyższa wszelkie możliwe oszczędności produkcyjne. 

    Koszt konserwacji rolek 
    Rysunek wykonany na cylindrze drukarskim, niezależnie od tego, czy jest to system fleksograficzny czy rotograwiurowy, ulega zużyciu w trakcie użytkowania, dlatego z czasem musi być poddawany regularnej konserwacji. Do tego należy doliczyć koszty związane z uszkodzeniem cylindra podczas montażu lub transportu i konieczność jego regeneracji.

    Koszt złomowania
    Zawsze pewna część produkcji (może to być nawet kilka ton) musi być wycofana z uwagi na operacje ustawiania kolorów (np. korekta barw i nakładania się obrazów).  

    Zalety druku cyfrowego

    W przeciwieństwie do druku fleksograficznego, który wymaga stosowania form drukowych, drukarki cyfrowe rozpylają farbę bezpośrednio na podłoże. Drukarka za pomocą głowic drukujących może regulować wielkość i ilość kropli atramentu. Każdy parametr można regulować w taki sam sposób za pomocą oprogramowania drukującego, dzięki czemu do zadruku zużywana jest tylko niezbędna ilość farby. Ze względu na swoje zalety druk cyfrowy jest już stosowany w wielu sektorach przemysłu, szczególnie do drukowania na płaskich przedmiotach (np. płytki ceramiczne, szkło, drewno, PCV).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(132)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne