• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  28.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Naukowcy z University of Houston ogłosili, że ich nowy natryskowy materiał ograniczający osiadanie lodu, np. na samolotach, jest 100 razy mocniejszy niż inne powłoki.

    Według uniwersytetu, 12% wszystkich katastrof lotniczych związanych z pogodą w latach 1990-2000 było spowodowanych oblodzeniem. Dodatkowo w przemyśle energetycznym oblodzenie systemów przesyłowych może prowadzić do zawalenia się słupów i wież, czy zerwania przewodów. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, opracowano szeroką gamę materiałów o właściwościach zrzucających lód, ale zazwyczaj mają one bardzo niską trwałość. Może to ograniczać ich skuteczność.

    - Podstawowym wyzwaniem w rozwoju materiałów zrzucających lód jest znalezienie tworzyw o zarówno niskiej przyczepności lodu, jak i dobrej trwałości - powiedział profesor Hadi Ghasemi, który wraz z doktorantem Sina Nazifi opracował powłokę.

    Jednak ich nowy materiał zapewnia obie te cechy. Powłoka, opisywana jako „materiał sterowany pęknięciami”, wykorzystuje koncepcję, że aby oderwać jakikolwiek zewnętrzny obiekt stały od powierzchni, taki jak lód ze skrzydła samolotu, musi zostać przyłożona siła. Siła ta nieuchronnie doprowadzi do powstania pęknięć na styku, które będą się powiększać aż do całkowitego oderwania obiektu od powierzchni.

    Ghasemi wyjaśnił, że to odrywanie może być dokładnie kontrolowane i przyspieszane. - Opracowaliśmy nową koncepcję, w której poprzez projektowanie materiałowe można znacznie przyspieszyć powstawanie i wzrost pęknięć oraz łatwo usunąć z powierzchni obiekty zewnętrzne. Koncepcja ta została wdrożona w celu opracowania materiałów, które są bardzo trwałe, a lód nie przyczepia się do tych materiałów - poinformował Ghasemi.

    Nowy materiał powłokowy został przetestowany przez Boeinga w warunkach erozyjnego deszczu przy prędkości 385 mil na godzinę. Podczas tych testów powłoka przewyższyła obecne najnowocześniejsze technologie powłok lotniczych.

    Uniwersytet donosi, że ta nowa fundamentalna koncepcja materiałów o kontrolowanym pękaniu oferuje innowacje w materiałach dla przemysłu lotniczego, energetyki wiatrowej i innych zastosowań przemysłowych i komercyjnych, gdzie oblodzenie jest problemem. Według naukowców, gromadzenie się lodu na turbinach wiatrowych może prowadzić do 80% spadku produkcji energii, czego można by uniknąć dzięki tym nowym materiałom powłokowym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...