• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.06.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Firma Lotus automatyzuje zakład malowania karoserii w brytyjskiej siedzibie głównej zlokalizowanej w Hethel. Producent samochodów sportowych zlecił firmie Dürr zainstalowanie zautomatyzowanej lakierni oferującej szereg niezwykle wydajnych procesów.

    Modernizacja obejmuje zautomatyzowaną linię lakierniczą, włączając w to specjalne systemy zasilania oraz transportu farb. Obecnie wszystkie samochody Lotusa są malowane ręcznie, ale Lotus zamierza zastosować w swoim zakładzie automatyzację do malowania karoserii w postaci czterech robotów lakierniczych EcoRP E133. Dzięki sześciu osiom oraz szynom jezdnym roboty te są wystarczająco elastyczne do wielu zastosowań.

    Jeśli chodzi o projekt nowej lakierni, to głównym priorytetem dla Lotusa była wyjątkowo wysoka wydajność procesu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obecnego procesu lakierowania ręcznego. Dzięki kompozytowym panelom nadwozia pokrytych przewodzącym podkładem, jedna z par robotów odpowiada za aplikację podkładu i lakieru bezbarwnego w jednej kabinie natryskowej, podczas gdy druga para robotów nakłada warstwę barwną w innej kabinie. Roboty nie tylko malują, ale mogą również otwierać drzwi i okapy nadwozia dzięki swojej modułowej konstrukcji.

    Wszystkie samochody marki Lotus są zbudowane tak, aby każdy z nich był naprawdę wyjątkowy, dlatego klient ma wybór w niemal nieskończonej liczbie kolorów, które są dostępne we wszystkich liniach modelowych producenta samochodów. Indywidualizacja, w tym paski oraz rozświetlenia, będą nadal malowana ręcznie. Po to, żeby zapewnić tak różnorodną kolorystykę w małych ilościach, zostaną zainstalowane specjalne systemy EcoSupply P do zasilania w farbę. Jednostki te pompują różne farby do kabiny lakierniczej w wężach - z niemal zerowymi stratami zmniejszającymi zużycie materiału. Stojak EcoDry Rack również pomaga zwiększyć wydajność.

    Wielostopniowy system filtrów, który jest bardzo kompaktowy dzięki zamontowanym na stałe ściankom filtra, oferuje wszystkie zalety pochodzące z separacji na sucho. System filtracji nie potrzebuje wody ani chemikaliów, dzięki temu utrzymuje niskie koszty eksploatacji, a przy tym jest przyjazny dla środowiska. Za pomocą tej technologii można odzyskać do 95% powietrza nawiewanego jako powietrze recyrkulacyjne, co zmniejsza zużycie energii w kabinie lakierniczej o ponad 60% w porównaniu z klasycznym systemem płukania na mokro.

    Nowy linia Lotusa do malowania karoserii ma zostać oddana do użytku w 2021 roku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne