• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Wyroby Lakiernicze

    Artykuły branżowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  08.09.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Rosyjski Uniwersytet Państwowy w Tomsku podpisał umowę z firmą Yaroslavl Paints na opracowanie nowej klasy powłok o właściwościach antyseptycznych – poinformował Uniwersytet Tomski. Naukowcy planują zaprojektować trzy linie powłok: przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczą i przeciwwirusową. Te ostatnie będą służyć między innymi do zabijania koronawirusa SARS CoV-2.

    Jak twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Tomsku, ostatnie epidemie wirusa SARS, ptasiej grypy, grypy H1N1 i COVID-19 pokazały, że nie wystarczy odkażać powierzchni środkami dezynfekującymi. Konieczne jest, aby same powierzchnie walczyły z patogenami. Mówimy tu o stworzeniu biobójczych nanocząstek, które mogą być wprowadzone do powłok używanych do obróbki powierzchni.

    Nowe powłoki mają być stosowane w obiektach użyteczności publicznej, w tym w szpitalach, szkołach i przedszkolach w Rosji. Jak wyjaśniają naukowcy, te innowacyjne powłoki będą zabijać COVID-19 w podobny sposób, jak robią to środki odkażające, nie powodując żadnych szkód dla ludzi i środowiska.

    – Obecnie do takich celów stosuje się czasem farby zawierające srebro. Farby z naszymi nanocząsteczkami będą nie tylko skuteczne, ale również bezpieczniejsze i tańsze. Co więcej, dzięki takim powłokom proces dezynfekcji stanie się trwały – powiedział Aleksander Worożcow, prorektor uniwersytetu tomskiego ds. badań i innowacji.

    Obecnie na rynku rosyjskim dostępnych jest kilka powłok lakierniczych z nanocząsteczkami srebra. Są one często stosowane w prywatnych klinikach, ale rzadko w obiektach użyteczności publicznej. Nie ma wiarygodnych informacji, czy są one skuteczne w zwalczaniu COVID-19.

    Oczekuje się, że nowe powłoki będą miały duże szanse na eksport. Jednak Igor Romanow, zastępca dyrektora ds. marketingu w Yaroslavl Paints, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ujawnić jakiekolwiek szczegóły dotyczące projektu, w tym kiedy pierwsza rosyjska powłoka antykoronawirusowa miałaby trafić na rynek.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne