• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(131)/2021

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  25.06.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Aluminium znajduje zastosowanie w wielu obszarach przemysłowych, na przykład do tworzenia estetycznej konstrukcji budynku.

    Aluminium znajduje zastosowanie w wielu obszarach przemysłowych, na przykład do tworzenia estetycznej konstrukcji budynku.

    Strona 1 z 3

    Wstępna obróbka aluminium

    W obróbce wstępnej aluminium rozróżniamy linie do obróbki wstępnej czystego aluminium, linie mieszane z różnymi rodzajami materiału lub częściami o konstrukcji mieszanej (aluminium połączone z innymi metalami). To również decyduje o zastosowaniu chemicznej metody obróbki wstępnej.

    Myśląc o aluminium jako o materiale, kojarzymy je głównie z niską wagą, połyskiem i pewnym stopniem ekskluzywności. To tylko niektóre z powodów, dla których aluminium zostało użyte do budowy np. samolotów. Wkrótce potem powstała konstrukcja pojazdu, na przykład nadwozia prototypu Land Rovera 1947, który został wykonany z duraluminium, stopu aluminium opracowanego w 1909 roku przez Dürener Metallwerke. Części maszyn, kable elektryczne, rury, puszki i artykuły gospodarstwa domowego są również często wykonane z aluminium. Na całym świecie wskaźnik recyklingu aluminium (aluminium wtórnego) wynosi około 40%.
    Wiemy więc, że aluminium jest wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu: blach walcowanych na zimno, na przykład do produkcji puszek do napojów gazowanych lub części karoserii, odlewów wykorzystywanych między innymi do produkcji obudów wycieraczek szyby przedniej oraz elementów wytłaczanych do aluminiowych ram okiennych. Prawie wszystkie te zastosowania wymagają obróbki powierzchni w postaci obróbki skrawaniem/cięciem, formowania na zimno bez wiórów, czyszczenia pośredniego lub chemicznej obróbki wstępnej.

    Poszukiwane alternatywy dla chromu sześciowartościowego

    Chemiczna obróbka wstępna jest stosowana na przykład przed malowaniem farbą proszkową, mokrą lub galwaniczną. Rozróżnia się linie obróbki wstępnej, które przetwarzają tylko aluminium, takie jak powłoki profili aluminiowych oraz linie obróbki wstępnej, w których przetwarza się aluminium połączone z innymi materiałami. Przy mieszanej linii części są sortowane według rodzaju, np. aluminium, stal lub stal ocynkowana, ale nadal są ułożone obok siebie na nośniku detali. W przypadku konstrukcji mieszanej element składa się z wielu metali, np. w nadwoziach samochodów lub częściach automotive. W chemicznej obróbce wstępnej czystego aluminium, do połowy lat 80. XX wieku standardem były procesy chromowania na żółto i zielono oparte na sześciowartościowym chromie. Jednak ze względu na rakotwórczy wpływ chromianów na ludzi chemikalia te stały się przedmiotem dyskusji, podobnie jak oczyszczanie ścieków i osadów zawierających chromiany. Dlatego działy rozwoju firm zajmujących się chemiczną technologią powierzchni coraz częściej poszukują alternatywnych procesów. Wstępną wiedzę zdobyto już przy produkcji puszek aluminiowych, w których jako obróbkę konwersyjną stosuje się systemy bezchromowe na bazie heksafluorotytanianu.

    Przeszkody są jednak nadal poważne: w szczególności żółte chromowanie, które jest używane od dziesięcioleci, ustanowiło poziom jakości, któremu nie udało się jeszcze dorównać. Unikatowym aspektem jest tak zwana funkcja samonaprawiania, w której – po wprowadzeniu korodujących elektrolitów – jony chromu sześciowartościowego są uwalniane z chromowanej i powlekanej powierzchni części w przypadku uszkodzenia, tworząc w ten sposób czystą warstwę antykorozyjną w uszkodzonym obszarze. Efekt ten jest główną przyczyną wysokiego stopnia efektywności procesów chromowania. W poszukiwaniu alternatywy przyjęto dwa różne kierunki rozwoju. Pierwszy to zastąpienie chromu sześciowartościowego chromem trójwartościowym – i drugi,  polegający na bezpośrednim przejściu na systemy bezchromowe.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Aluminium jest popularnym materiałem w konstrukcji pojazdów ze względu na niską wagę i wysoki poziom połysku. Na przykład felgi aluminiowe nadają samochodom droższy i bardziej sportowy wygląd.
    Bezchromowe systemy na bazie heksafluorotytanianu są już stosowane jako obróbka konwersyjna w produkcji aluminiowych puszek.
    W chemicznej obróbce wstępnej rozróżnia się linie do obróbki wstępnej, które przetwarzają tylko aluminium, części o mieszanej przepustowości lub części o mieszanej konstrukcji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...